Kanayan Yara: Ek Ders Adaletsizliği

‘’Arkası gelmez dertlerimin bıktım illallah’’ yıl sonu müsamerelerinde öğrencilerin vazgeçilmez şarkısının giriş sözleri. Ne zaman sınıf öğretmenlerinin sorunlarıyla alakalı bir şeyler konuşulsa aklıma bu sözler gelir. ‘’Biri biterken öbürü de başlar vermesin Allah’’ diye dua eder gibi devamını getiririm. Nereden nereye?

Öncelikle şu hususu belirtmekte fayda görüyorum; hiç kimsenin aldığı ek derste veya ücrette gözümüz yoktur. Bu yazıyı yazmaktaki tek amacım haksız olan bir uygulamaya dikkat çekmektir.

Konumuza dönecek olursak, sınıf öğretmeninin saymakla bitmeyecek arkası gelmez dertlerinden biri de ek ders adaletsizliğidir.

Bunu örneklerle açıklayalım.

Bir sınıf öğretmenine, haftalık 30 saatlik dersi tamamladıktan sonra 18 saat maaş karşılığı, 12 saat ek ders, 3 saat hazırlık ve planlamadan toplamda haftada 15 saat ek ders yazılır.

Bir branş öğretmenine, haftada 30 saatlik dersini tamamladıktan sonra 15 saat maaş karşılığı, 15 saat ek ders 2 saat rehberlik ve her 10 saate 1 ders fazla yazılarak 30 saate 3 saat tekabül eder ki toplam 20 saat ek ders yazılır.

Örneğin Kasım 2014’te haftada 30 saat derse giren sınıf öğretmeni ve branş öğretmeninin ne kadar ek ders ücreti aldığını Teog sınav ücretini ve egzersizleri eklemeden ayrı ayrı hesaplayalım. 

Bu ay içerisinde haftada 30 saate giren sınıf öğretmeni kendisine yazılan 60 ek ders karşılığında 512 TL ek ders ücreti almaktadır. 

Yine aynı ay içerisinde haftada 30 saat derse giren bir branş öğretmeni kendisine yazılan 80 ek ders saati karşılığında 682,66 TL ek ders ücreti almaktadır.

Bu adaletsiz dağılıma, alınan sevklerde sınıf öğretmeninin 7 saatinin kesilmesine karşın branş öğretmeninin sadece o gün gelmediği saatlerin kesildiğini eklersek damlanın taşırdığı bardakta tsunami etkisi yaptığı aşikardır.

Yapılan iş aynı, girilen ders saati aynı ama hesap aynı değil. Sonuçta birinin ücreti daha az diğerinin daha fazla…

Eşit işe eşit ücret uygulaması, hakkaniyet, adalet bunun neresindedir? Bulabilen beri gelsin.

Sınıf öğretmenlerine ne gözle bakılıyor? Bu üvey evlat muamelesi nedendir? Anlayan beri gelsin.

Beklentimiz şudur, bu adaletsizliği ortadan kaldıracak düzenleme bir an önce yapılmalıdır.

Çaresi çok basit. Ek ders yönetmeliğinin 5. Maddesinin b fıkrasında geçen ‘’Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri haftada 18 saat ders okutmakla yükümlüdürler’’ cümlesinde değişiklik yaparak sorun çözümlenir.

‘Bize de bir gün kader güler güler inşallah’’ mı ‘’ Böyle gelmiş böyle gidecek korkarım vallah’’ mı? 

Göreceğiz.
Kaynak: Eğitimhane

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Kemal 1 yıl önce

Ekders leri garanti olan tuzu kuru sınıf öğretmenleri. Haftada 2 sa Ekders alabilen Branşlar da var hala gözünüz o 3 saatte. Onun yerine Ekders kaldıracak bir sistem gelişmeli.

Avatar
ali bilir 1 yıl önce

bu haberi yapan arkadaş branş öğretmeni girdiği ders kadar para alıyor.. sınıf öğretmenin bazı derslerine branş öğretmenleri giriyor ama derse girmedikleri halde ücret almaya devam ediyorlar...

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim