Öğretmen Diyarı

Kalitesiz kırtasiye ürünlerine dikkat!

Kırtasiye ürünleri ile ilgili denetimler yoğun olarak sürmesine rağmen, solvent gibi kimyasal kullanımı yasal sınırlarda da olsa bazı kırtasiye ürünleri bağımlılık yapabiliyor

Kalitesiz pastel boya, suluboya, oyun hamuru, silgi gibi ürünlerde kansorejen olduğu için yasaklanan azo boyarmaddeler kullanılabiliyor.

Silgiler: Çocuklar mutlaka kokusuz silgi kullanmalı. Kokulu silgiler bağımlılık oluşturabiliyor.

Oyun Hamurları: Oyun hamurlarında gıda firması güvencesi aranmalı. Küçük yaştaki çocuklar ellerini ağızlarına sıklıkla aldığı için ölümle sonuçlanabilecek ciddi sorunları önlemek için gıda güvencesi olan oyun hamurları tercih edilmeli. Fitalat ve azo boyarmadde kullanılan kalitesiz oyun hamurları alınmamalı.

Suluklar: Termos özelliği olan ve içleri paslanmayan ürünler tercih edilmeli. İçleri paslanan suluklar çocukların sağlığını tehdit ediyor. Sulukları almadan mutlaka içleri kontrol edilmelidir.

Çantalar: Ağır çantalar çocuklarda fiziksel rahatsızlıklara sebep oluyor. Çanta ağırlığı, çocuğun vücut ağırlığının yüzde 12’ini geçmemeli. Ergonomik çantalar olmalı.

Kalitesiz çanta, beslenme çantası, kalem kutusu, matara, kaplık gibi ürünlerde fitalat, azo boyarmaddeler, alerjen boyarmaddeler ve kanserojen boyarmaddeler bulunabiliyor. Fitalat maddesi, insanların bağışıklık ve sinir sistemini tahrip edebiliyor. Kansorejen boyarmaddeler ise deri ile temas ettiğinde deri tarafından emildiği için alerji, tahriş, egzama, akciğer ve cilt kanserine kadar ağır hastalıklara sebebiyet verebiliyor.

Makaslar: Ucu küt olmalı. Plastik kaplama ile zarar vermesi önlenmeli Çocuklar şakalaşırken birbirlerine ve çevrelerine zarar vermemesi için bu gerekli.

Kalitesiz makas, kalemtıraş, zımba gibi ürünlerde ise nikel gibi ağır maddeler ve fitalat kullanılabilir. Bu da, ciltte tahriş ve alerjiye sebep olabiliyor.

Yapıştırıcılar: Kalitesiz yapıştırıcılar çocuklarda bağımlılığa sebep olabiliyor. Bilinen markalı ürünler tercih edilmeli. 15 yaş altı gruplarda solvent katkı maddesi olmamalı. Kutuların yüzeyinde ‘Solvent İçermez’ uyarısına dikkat edilmeli.

 

 

 

sozcü.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol