Öğretmen Diyarı

Kahvenin beyin üzerindeki etkileri

Kahve kimimiz için bir tutku, kimimiz için bir uyku açıcı, kimimiz içinse sohbetler sırasında ayrı bir yeri olan tattır. Yüzyıllardır hayatımızda olan kahvenin beynimize neler yaptığını hiç düşündünüz mü? Sizi nasıl uyanık tuttuğunu ve nasıl moralinizi düzelttiğini merak ettiniz mi?

 

İşte bu soruların yanıtları...

 

YouTube’a yükelenen bir videoda kafeinin beyin üzerindeki etkileri anlatıldı. Buna göre, insanların doğal yorgunluğu vücut tarafından gün boyunca üretilen adenozin adlı molekülden kaynaklanıyor. İnsanlar uyuduğu zaman adenozin konsantrasyonu azalıyor.

 

Uyandıktan sonra gün içinde adenozinin birikmesiyle uyku hali ve yorgunluk baş gösteriyor. Sabah içilen kahve; kafeinin beyin hücreleri için adenozini andırmasıyla bu sürece müdahale ediyor. Şekil olarak benzer oldukları için, kafein beyindeki adenozin reseptörüne bağlanabiliyor. Kafeinin, adenozinin yerine kilitlendiği zaman ise adenozinin tutunmasına imkan kalmıyor ve bu da onun birikip, uyku haline yol açmasını engelliyor.

 

Yeni reseptörler üretiyor

Birkaç saat boyunca uyanık ve enerjik kalmanın ardından, vücut yeni reseptörler üretmeye başlıyor ki bu durumda, uyanık kalmak için daha fazla kafein tüketmek gerekiyor. Reseptörlerin üretilmesiyle gün içindeki kafein ihtiyacı artıyor ve bir süre sonra uyanık kalmak için gerekli olan miktar artmaya başlıyor. Kahve içmeyi bırakmaya çalıştığınız zaman ya da günlük alımınızı geciktirdiğinizde normalde olandan çok daha yorgun hissetmeye başlayıp yoksunluk sendromuna yakalanabilirsiniz.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim