Öğretmen Diyarı

Kadınlar plajına tepkiler büyüyor

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı AKP'li Menderes Türel'in kadınlar plajına tepkiler giderek yükseliyor. İşçi Partisi Öncü Kadın ve CKD'li kadınlar Türel'in haremlik selamlık uygulamasına karşı çıktılar. Gericiliğe geçit vermeyeceklerini söyleyen kadınlar tüm Antalyalıları mücadeleye çağırdı.

Cumhuriyet Kadınları Türel'i Kınadı
Açıklandığından bu yana tepkilere neden olan kadınlar plajına bir tepkide Cumhuriyet Kadınlarından geldi. Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Antalya Şube Başkanı Nilüfer Deveci, turizmin başkenti Antalya'da yapılmak istenen uygulamayı 'haremlik selamlık' olarak niteledi, devamının gelebileceğine de dikkat çekti. Deveci; "Her şeyi deneyerek Türkiye'yi ileri değil, bin yıl geriye götürmeye çalışan bir anlayış sergileniyor. Ayrıştıran, ötekileştiren bir anlayışın devamı bu. Şiddetle kınıyoruz. Böyle bir uygulamaya katılmıyoruz" yorumunda bulundu. CKD üyesi Gürsel Manaz ise, "Türel'in, Belediye Başkanlarının bizi korumasına hiç gerek yok. Biz kadınlar kendimizi korumasını çok iyi biliriz. Biz çağdaş cumhuriyet kadınıyız" diyerek tepkisini dile getirdi.

Öncü Kadınlardan Gericiliğe Geçit Yok
Tepkinin diğer adresi ise İşçi Partisi Öncü Kadınlar oldu. Öncü Kadın adına konuşan Hikmet Özkaya, Haziran direnişiyle ayağa kalkan Türk Milleti'nin, emperyalizmi arkasına alan zihniyetin dizlerini titrettiğini hatırlattı, aynı zihniyetin kadına karşı bir kalkışma ve ilkel politikalar üretme çabası içinde olduğunu belirtti. Öncü Kadınların ve Antalya halkının böylesi ilkel ve çağdışı bir uygulamaya asla izin vermeyeceklerini söyleyen Özkaya, "Şerri hükümlerle yönetilen toplumlarda bile görülmeyecek kadar mantık dışı bir uygulamayı ancak AKP zihniyeti uygulamaya koyabilirdi. Bizi şaşırtmadılar ama böyle bir uygulamaya kesinlikle izin verilmeyecektir" diye konuştu.

Antalyalılara 'Diren' Çağrısı
Özkaya tüm Antalyalıları mücadeleye çağırdı; "Antalya'da yaşayan tüm kadınlarımızı ve halkımızı da bu uygulamaya karşı direnmeye ve karşı çıkmaya çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

Haber: Devrim Dönmez Koçak
Fotoğraf: Merve Demirağ
ulusalkanal.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim