Öğretmen Diyarı

Kadınlar az kazanıyor

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı insani gelişme endeksi dışında bu yıl ilk kez cinsiyet farklarını esas alan yeni bir ölçüm açıkladı. 148 ülkeyi kapsayan Cinsiyete Dayalı Gelişme Endeksi’ne göre kadınlar yaşam süresinde avantajlı olsa da gelir konusunda erkeklerin önemli ölçüde gerisinde kalıyor.

 

Endekse göre Türkiye’de kadınların yaşam beklentisi ortalama 78,7; erkeklerin ise 71,8 yıl. Ancak yaşam beklentisi uzun olsa da kadınların toplam gelirden aldığı pay erkeklerin üçte biri kadar. Endeks kişi başına düşen gelirin erkekler için 28 bin dolarken, kadınların yıllık gelirinin sadece 8 bin 8 yüz dolar olduğunu ortaya çıkardı.

 

TÜRKİYE’DE KADINLARIN ÖĞRENİM SÜRESİ ÇOK DÜŞÜK

 

Türkiye’deki kadınların ortalama öğrenim süresi de hem erkeklere göre hem de dünyadaki hemcinslerine göre oldukça düşük. Türkiye ile aynı kategoride olan yüksek insani gelişme ülkeleri arasında kadınların ortalama öğrenim süresi 7,5 yıl iken bu süre Türkiye’de 6,4 yıl oldu. Türkiye’de erkeklerin ortalama öğrenim süresi ise 8,7 yıl.

 

İnsani Gelişme Endeksi’nde 187 ülke içinde 69’uncu sırada yer alan Türkiye, bu rakamlarla kadınlar ve erkekler arasında eşit fırsatlar yaratamadığı için Cinsiyete Dayalı Gelişme Endeksi’nde 148 ülke içinde 118. sıraya geriliyor.

 

İnsani gelişim endeksinde 37’nci sırada olan Slovakya ise cinsiyete dayalı gelişme endeksinde listenin zirvesinde yer alıyor. Kadın – erkek gelişim değerlerinin en yüksek olduğu diğer ülkeler ise Arjantin ve Venezuela.

 

Listenin en altında ise Afganistan var. Nijer ve Yemen de Cinsiyete Dayalı Gelişme Endeksi’nde Birleşmiş Milletlere göre en başarısız ülkeler arasında yer alıyor.

Anahtar Kelimeler:
Kadınlar Az Kazanıyor

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim