Öğretmen Diyarı

Kaba motorun gelişim aşamaları!

Bebeklerin parmak yakalama ve başparmak kavrama refleksini mutlaka takip edin. Daha sonra ilkel refleksler normal reaksiyonlarla yer değiştirir.

•Bebeklerde yerçekimi karşıtı kas kontrolü
Baş kontrolü: Yenidoğanın en erken kontrolü, yerçekimine karşı dengeli bir duruşu devam ettirmesi. Örneğin bebeğiniz yatar durumdan oturma pozisyonuna çekildiği zaman, boyun kasları yerçekimine karşı baş kontrolünü sağlar.

Gövde kontrolü ve oturma: Yeni doğan bebek yüz üstü pozisyonunda bırakıldığında, yüzünü kolayca bir taraftan diğer tarafa çevirir. Yaşamın ilk birkaç ayında omuzlar ve üst gövdenin artan kontrolü, bebeğin kollarının yardımıyla göğsünü yataktan kaldırmaya çalışmasını sağlar. Alt omurga sinirleri seviyesine doğru ilerleyen gelişim sayesinde gövde kontrolüyle bebeğinizin oturur duruma gelişini gözleyebilirsiniz.

Baş doğrultma ve paraşüt cevabı: Baş doğrultma, gövdenin eğikliğine rağmen başı dik olarak tutabilme yeteneği. Genellikle 6 aylık olunca oluşmaya başlar. Bebek 8-9 aylık olduğunda paraşüt cevabı geliştirir. Bu cevap, gövdesi aşağı yönde, baş önde olacak şekilde aniden hareket ettirildiğinde hem kolların hem de bacakların dışarı doğru açılması şeklindedir. Bu denge cevabının kazanılması, santral sinir sisteminin duyu ve motor yanıtlarının bütünleştiğini gösterir. Bu gelişim süreciyle çocuk, kendi başına oturmaya ve ayakta durmaya başlar.

• Hareketleri nasıl ilerler?
Sırt üstünden yüz üstüne yuvarlanma 4-5 aylık olunca başarılabilir. Kollar üzerinde kalkabilmesi, omuz ve üst gövde kaslarının yeterli kontrolü elde edildikten sonra olur. 7-9. ayda, istemli kas kontrolü, kalça ve bacaklara ilerler. Bu dönemde çocuğunuzk dört ayak üzerinde emekleme pozisyonu alarak el ve dizler üzerinde kalkmaya yeterli hale gelir. Sonraki gelişimsel basamaksa destekli olarak ayakta durabilmek.

9-10. ayda, birçok çocuk, ebeveynin elinden tutarak veya eşyaya tutunarak adım atmaya başlar. Ayakların kontrolünün giderek artması ve ayak tabanı kavrama refleksinin kaybolması, çocuğun bağımsız yürümesini sağlar.

Yalnız başına üç adım atmak, ortalama olarak 12 aylıktan itibaren gerçekleşir, bu süre 10-17. aylar arasında değişebilir.

 

 

 

 

sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim