Öğretmen Diyarı

İzmir'de

HAYATA geçirdikleri demokratik, ekolojik ve özgün finansmanlı okullarla eğitim anlayışında çığır açan Başka Bir Okul Mümkün Derneği, Bodrum’dan sonra İzmir Bornova’da da yerini kiraladı.

İki yılı aşkın süredir devam eden çalışmaların BBOM İzmir Kooperatifi’nde sevinç yaratırken, okuluna kendi isim veren çocukların Bodrum Mutlu Keçi ve Ankara Meraklı Kedi’den sonra hangi ismi bulacakları merak konusu oldu.

Anaokuluyla başlıyor

Sınıf başkanı olmayan, hayat bilgisi dersini yeri gelince semt çöplüğünde yeri gelince sanat galerisinde geçiren, çevreye duyarlı, özgür ve demokratik bir okul ortamında öğrenim imkanını herhangi bir kuruluş vermedi.


 


“Sıradışı” anne ve babalar “Başka Bir Okul Mümkün” diyerek önce dernek, sonra da kooperatifler kurdu ve Milli Eğitim Bakanlığı’nca geçerli diplomalar verebilecek demokratik okullar için kolları sıvadı. 2010’da başlayan bu hayalin ilk meyvesi Bodrum’da Mutlu Keçi oldu.

Mutlu Keçi’yi kurduktan sonra İzmir’de de iki ayrı okul kurmak için toplantılar yapan ve iki yıldır yer arayan BBOM İzmir Kooperatifi, nihayet Bornova Yakaköy’de istediği gibi bir yer buldu. Kooperatif, bu yıl anaokulu düzeyinde, gelecek yıl da ilkokul düzeyinde eğitime başlayacak. BBOM İzmir adına Hürriyet’in sorularını yanıtlayan Yasin Sancak, “Yer arayışımızda çocuklar, doğa, bina, metrekare, bürokrasi, iklim, orman, geniş bahçe, ekoloji, kira, mülk sahibi, arsa, uzak, yakın, toprak, güneş, su, merkez, çevre, permakültür, öğrenme ortamı, ‘Olur mu olmaz mı?’ derken; en iyi cevabı Yakaköy’den aldık. Erken çocukluk öğrenme merkezimiz  yani anaokulumuz için, 23 Haziran’da kiralamamızı yaparak kuruluş faaliyetlerine başladık” dedi.Burcu TANER KARATAY/ HÜRRİYET

Anahtar Kelimeler:
izmir başka okul

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol