Öğretmen Diyarı

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde Okumak


 

Üniversite sınavında başarılı olup da tercihini İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden yana yapan öğrenciler kiralık daire arama telaşına düştü.

İzmir Ekonomi Üniversitesi kampüsü Balçovada bulunuyor. Bu neden ile Balçova kiralık daire tutmak için önceliği bulunan bölgeler arasında bulunuyor. Öncelikle üniversitenin ismine bakıp da sadece ekonomi üzerine akademik eğitim veren bir okul olduğunu düşünürseniz yanılırsınız. Öyle ki, üniversitenin dillere destan bir Güzel Sanatlar Fakültesi binası bulunuyor. Güzel Sanatlar Fakültesi’nden de anlaşılacağı üzere üniversite çok kapsamlı bir eğitim imkanı sağlıyor.
 

Yeteri düzeydeki sosyal tesisleri ve geniş ulaşım imkanları ile üniversitenin, öğrencilerin pek çok ihtiyacına cevap verebilecek bir kapasitesi bulunuyor. Peki bunca imkanın dışında konaklama ve özelliklekiralık daire fiyatları ne durumda? İzmir Ekonomi üniversitesi yakını kiralık daire seçenekleri için hangi semtlere bakmalısınız?

Kiralık Daire Fiyatları

İzmir Ekonomi Üniversitesi yakınında kiralık daire tutmak isteyen öğrencilerin daha çok Balçova ve civarında ev bakmaları gerekir. Bu bölgekiralık daire seçenekleri konusunda oldukça geniş avantajlara sahip. Özellikle tek başına bir ev kiralamak isteyenler için 1+1 seçenekleri mevcut. İzmir kiralık daire imkanları arasında eşyasız ev alternatifinin yanı sıra eşyalıkiralık daire imkanlarıda bulunuyor. Bölgede bulunan kiralık daire fiyatları ise Zingat.com Bölge Raporu verilerine göre, ortalama 1230 TL civarında. Bu fiyatlar 100 metrekareye sahip evler evin geçerli. Oda sayısına ya da bulunduğu mahalleye göre fiyatlarda farklılık görmek mümkün.
 

Zingat Bölge Raporu’na göre Balçova civarında en düşük kiralık daire fiyatları 921 TL iken bu rakam 1.535 TL'ye kadar ulaşıyor. Tabii ki, rakamları etkileyen pek çok bileşen bulunuyor. Kiralık daire seçimi yaparken özellikle ulaşım imkanlarına dikkat etmekte fayda bulunuyor. Eğer tutacağınız ev okula yürüme mesafesinde değilse tek araç ile okula ulaşabileceğiniz bölgelerden ev tutmak zaman bakımından size kazanç sağlayacağını unutmayın.

İzmir'de Öğrenci Olmak

Yeni bir şehre alışmayaçalışmanın şaşkınlığını üzerinizden attıktan sonra aslında İzmir gibi bir şehir de öğrenci olmanın ne denli avantajlı olduğunu görmeye başlarsınız. Çünkü İzmir'in halkı da iklimi gibi sıcaktır ve İzmirliler bu şehirde rahat yaşamanız için ellerinden geldiği kadar yardımcı olurlar. Ekonomik açıdan da uygun olan İzmir, finansal konularda sizleri pek de zorlamayacaktır. Ayrıca bir tatil şehrinde öğrenci olarak bulunmak herkese de kısmet olan bir durum değildir. Özellikle yıl boyu devam eden konserler keyifli bir zaman geçirmenin en ideal yoludur. Tüm bunların yanı sıra üniversite bünyesinde kurulan öğrenci kulüplerine üye olarak sürekli farklı aktivitelerin içerisinde bulunabilir böylece farklı fakültelerden de arkadaşlar edinebilirsiniz. Bu da çevrenizin genişlemesine yardımcı olur.


İzmir kültürel seçenekler bakımından da geniş bir geçmişe sahiptir. Derslerden sıkılıp biraz nefes almak isterseniz Frigler’denHititler’e kadar pek çok medeniyetin ayak izlerini civardaki yapılarda bulabilirsiniz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim