Öğretmen Diyarı

İTÜ\'de Bir Garip Yasak!

Okul kıyafetlerinin veli kararına bırakıldığı son iki yılda, etek yasaklanan liselere İTÜ Vakfının Vakfı Özel Ekrem Elginkan Lisesi de eklendi. İTÜ'nün cumhuriyetçi geleneğini bilen çevrelerce karar şaşkınlıkla karşılandı

 

Okulların açılmasına günler kala daha önce birçok lisenin de yaptığı gibi İTÜ Geliştirme vakfına bağlı Özel ELginkan Lisesi okul yönetimi, okul aile birliği üyeleriyle mayıs ayında aldığı kararla, kız öğrencilerin etek giymesini yasakladı.

 

Karar, okul müdürü tarafından 5 Eylül’de velilere gönderilen e-posta ile bildirildi. Gerekçesi ise ‘etek boylarının çok kısa olması nedeniyle eğitim-öğretimi olumsuz etkilemesi üzerine velilerden gelen talep’ olarak açıklandı. Ancak etek yasağı, veliler arasında tepkilere neden oldu. Okul yönetimi ise öğrencilerin kıyafetini belirlemek için referanduma gitmeye karar verdi.

 

Yapılacak referandumda velilere, ‘Serbest kıyafet mi, okul kıyafeti mi giyilsin’ diye sorulacak. Okul kıyafeti seçeneğinin içinde de ‘etek ve pantolon’ ile ‘sadece pantolon’ olacak. Etek ve pantolon diyenler çoğunlukta olursa, Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliği gereği, isteyen kız öğrenci diz üstüne çıkmayacak şekilde etekle okula gidebilecek.

 

SINIRLAR AŞILDI

 

Tepkilere cevap veren Okul Müdürü Serap Sarıgül Hazar ise şöyle konuştu: “Daha önce referandum yapmıştık, oradan da okul kıyafeti çıkmıştı. Ama eteğin boyu konusundaki sınırlar zaman içinde çok aşıldı. Bu nedenle böyle bir karar alındı. Tamamen eğitimsel boyutuyla böyle bir sonuca varmıştık. Asla gericilik, çağdışı yaklaşımlar gibi söylemleri İTÜ adının yanına koymayız.” dedi.

Anahtar Kelimeler:
İTÜde Bir Garip Yasak!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol