Öğretmen Diyarı

İTÜ üç önemli buluşa imza attı
TÜRKİYE'NİN İLK YERLİ NEM SENSÖRÜ

Türkiye'nin ilk yerli akıllı sulama sistemi, yüksek lisans öğrencisi Gizem Çağlayan ve ekibi tarafından geliştirildi. Saffar adlı sistem, toprağın nem durumunu elektronik sensörden alıp, hava durumuyla karşılaştırıyor. Hava durumu verileri ile nem verilerini hesaplayan sistem, tarladaki ürünü otomatik olarak suluyor.

 

YÜZDE 40 VERİM ARTIŞI

 

Saffar'ın kullanılması durumunda yüzde 40 verim artışı, yüzde 30 da gübre tasarrufu sağlanıyor. Fazla su kullanımını önleyen Saffar'a Tarım Bakanlığı da yüzde 75 hibe desteği veriyor.

 

HASTANE MİKROBUNU ÖLDÜREN YERLİ ANTİBAKTERİYEL SABUN

 

İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından geliştirilen Tesla isimli antibakteriyel sabunla hastane enfeksiyonlarından ölümler engellenecek. Prof. Dr. Niyazi Bıçak, Ahmet İnce ve Tuğrul Cembıçak'ın geliştirdiği antibakteriyel sabun, dünyadaki benzerlerine göre hem daha ucuz hem de etki süresi fazla. Hastane mikrobundan her yıl 100 bin kişi ölürken, mikrobun enfeksiyonunu önlemek için, sadece Amerika'da 5 milyar dolar harcanıyor. Antibakteriyel sabun için patent ve ruhsat alınacağı bildirildi.

HAREKET?EDEN ELEKTRONİK YAPBOZ

Çocukların fizik bilimine olan ilgilerini artırmak ve hayal güçlerini geliştirmek için yapılan elektronik yapbozla Türkiye, uluslararası oyuncak pazarında önemli bir oyuncu olacak. 5 yaş üstündeki çocuklar için geliştirilen elektronik yapboz, kullanıcının hayal gücüne göre farklı şekillerde birleştiriliyor. Küçük elektronik modüller sayesinde kendi kendine hareket edebiliyor. Oyuncağın çocukların zihinsel gelişimlerini de güçlendirdiği açıklandı.

NESRULLAH SONAY

akıllı sulama sistemi, Gizem Çağlayan, Hava durumu, İstanbul Teknik Üniversitesi, Prof. Dr. Niyazi Bıçak, Ahmet İnce
\"Bugün\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol