Öğretmen Diyarı

İşte Yönetici Görevlendirmelerinin ayrıntılarıİdareciler hangi kriterlere göre değerlendirilecek? 


** Okul Müdürlüğü ve diğer idarecilikler kadro tahsisli olmayıp öğretmenlere 2. görev olarak verilecek.


**Görev yapan idareci ynı okulda, aynı unvanla en fazla 8 yıl yöneticilik yapılacak

** 4 yıllık görev süresini tamamlayan idarecinin görevleri ders yılı bitiminde sona erecek. Değerlendirme sonucunda başarılı olanlara, aynı veya farklı eğitim kurumunda, 4 yıl daha görev yapma imkanı sağlanacak.

** 75 ve üzeri puan alan müdürlerin görev süreleri uzatılacak

**Görev süresi uzatılacak müdürler kimler tarafından değerlendirilecek?

Müdürlerin değerlendirmesinde bulunacak kişi ve kurumlar şunlar olacak;

*İlçe Mili Eğitim Müdürleri,

*Şube Müdürleri, 

*Öğretmenler, 

*Okul Aile Birliği Başkanı ve Başkan Yardımcısı

* Öğrenci Meclisi Başkanı 

tarafından değerlendirilecek Okul Müdürleri, değerlendirme Sonucunda 75 ve üzeri puan aldığı taktirde görev süresi uzatılacak. 

2 AŞAMALI SİSTEM

Daha önce müdürlük görevinde bulunanlar ile ilk defa müdürlüğe görevlendirilmek üzere başvuranlar, değerlendirme ve sözlü sınav üzerinden 2 kademeli bir sisteme tabi tutulacak. Bu değerlendirme sonucunda da başarılı olanlar, tercihleri dikkate alınarak, puan üstünlüğüne göre müdür olarak görevlendirilecek. Görev süreleri uzatılmayan müdürler de yeniden görevlendirmek üzere tekrar başvurabilecek.

KADIN ÖĞRETMENLERE POZİTİF AYRIMCILIK

Kadın öğretmenlere, idarecilik görevlendirmelerinde pozitif ayrımcılık yapılacak.

Sadece kız öğrencilerin eğitim gördüğü okulların müdürleri kadın öğretmenlerden seçilecek. Ayrıca yatılı kız öğrencilerin olduğu okulların da Müdür Yardımcılarından  en az birisi kadın olacak.


Karma eğitim yapılan ve müdür yardımcısı sayısı 3 ve daha fazla olan eğitim kurumlarının müdür yardımcılarından da en az birinin kadın adaylar arasından görevlendirilmesi ve meslek liselerinin müdür yardımcılarındanen az birinin meslek derslere alan öğretmenleri arasından belirlenmesi esasalındı.

Aynı Uygulama Spor Liseleri, Güzel Sanatlar Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri İle İmam Hatip Ortaokullarında da bu eğitim kurumlarının niteliklerine uygun olarak yapılacak.

MÜDÜR EKİBİNİ KURACAK

Kurum Müdürlerinin kendi ekibini kurmasına izin verilecek ve uyumlu bir ekiple daha etkin ve daha verimli bir idari sistemle çalışabilecek. Yani Okulun Müdür Yardımcılarını ve Başyardımcısını Müdür belirleyecek. Önceki yönetmeliğe göre Müdür Başyardımcılarının seçiminde Müdür belirleyici oluyordu.

 

Kaynak: Ajans Kamu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim