Öğretmen Diyarı

İşte Yeni Uzman öğretmenlik sistemi

 

 

Anadolu Platformunun bu yıl 8.’sini düzenlediği Öğretmen Sempozyumu “Yeni Türkiye’nin Eğitim Paradigması ve Sivil Toplum” üst başlığı ile Gaziantep Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde yapıldı. 

 

03-04 Mayıs tarihlerinden iki gün süren sempozyuma ülkemizin 60 ilinden 350 öğretmenin katıldı. Sempozyumun ikinci gününde Milli Eğitim Bakanı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin’in konuşmaları güne damgasını vurdu. 

 

 

Öğretmenler Test Sınavıyla Uzman Öğretmen Olamayacaklar

 

TEKİN konuşmasında, ''Test sınavıyla aldığımız öğretmenleri yine test sınavlarıyla alıp kariyer, meslek tanımı çıkartmaya çalışıyorduk. Yani öğretmenlik yapan kişiler bir test sınavına giriyorlar ve uzman öğretmen oluyorlardı. Ben şahsen bununda çok büyük bir yanlışlık olduğuna inanıyorum. Bir öğretmeni diğerinden farklılaştıracaksak eğer bunun kriterinin bir test sınavı olmayacağına inanıyorum. Bir kişiyi diğerinden farklılaştıracaksak başka ölçütlerimiz olması lazım. Öğrencileriyle ne düzeyde ilgilenmiş, ne tür başarılar elde etmiş, ders saatinin haricinde ne tür sosyal etkinlikler yapmış? Ben bir öğretmeni uzman olarak tanımlamak için bu kriterlere bakmak zorundayım. Şimdi bunun hazırlığı var. Kanundan sonra  bu prosedürü işleteceğiz. Yani yine öğretmenlerimiz aday öğretmen, öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen olarak tanımlanacak ama bu tanımlamada kullandığımız araçları değiştiriyoruz. Test sınavları artık olmayacak.'' dedi.

 
\"İdarecilik

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim