Öğretmen Diyarı

İşte Öğretmen Atamaları İçin Son Çare!

Bugün Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in 2014 yılında toplam 74 Bin memur alınacağını bunun 34 Bininin istisnai kadrolara ayrılacağını ve 40 Bin devlet memuru alınacağını açıklamasının ardından kurumlarında memur olmak isteyenler, özellikle de atama bekleyen öğretmenler ve eğitim fakültesi öğrencileri büyük üzüntü yaşadı. Şimşek, 2013 yılında 132 Bin memur alındığını 2014 yılında ise 74 Bin memur alınacağını açıkladı. Emniyet, Türk Silahlı Kuvvetleri Mensupları, öğretim üyeleri, hakim ve savcılar, doktor ve engelli personel atamalarının ilgili mevzuatları gereği kontenjan dışında istisna kapsamında yapıldığını vurgulayan Bakan Şimşek, "2013'te olduğu gibi bu istisnalar, 2014 yılında da herhangi bir müdahale olmadan devam edecek. Böylece 2014 yılında merkezi yönetim kapsamındaki idarelere kontenjan ve istisna kapsamında yapılacak atamalar dahil toplamda 74 bin personel alınacak.'' açıklamasında bulundu.

 

ÖĞRETMEN ADAYLARININ SON ÜMİDİ FARUK ÇELİK
 
Öğretmen atamaları konusunda oldukça pasif bir duruş sergileyen Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya atama konusunda gün geçtikçe güven azalıyor. Başbakanın da konu ile çok fazla ilgilenmemesi ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in her defasında mali sıkıntıları bahane göstermesi üzüntü veriyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik geçtiğimiz haftalarda yaptığı bir açıklamada, ''Atama bekleyen öğretmen sayısını eritmek için çok ciddi bir çalışma içerisindeyiz. Ücretli öğretmen yerine atanmayan öğretmenlerin kadrolu olarak atanması planlanıyor.'' ifadelerini kullanmıştı. 2014 yılında 40 Bin memur alınacak olması ve bu memurlar içerisinde öğretmenlere 'Ne kadar kontenjan ayrılabilir?' sorusu gözleri Faruk Çelik'in üzerine çevirdi. Türkiye'de 80 Bin ücretli öğretmen bulunuyor ve bu ücretli öğretmenlere yapılan ödeme ile yaklaşık 33 Bin Öğretmen atanabiliyor. 2013 Eylül ayından kalan yaklaşık 7 Bin kadro hala boş ve 2014 yılında atanacak 40 Bin memurdan en az 10 Bin dolaylarında öğretmen alınacağı düşünülürse 2014 yılında yaklaşık 50 Bin öğretmenin ataması gerçekleştirilmiş oluyor.
 
ŞUBAT ATAMASI İÇİN HALA ÜMİT VAR
 
Atanmak isteyen öğretmenler özellikle sosyal medya aracılığı ile seslerini duyurmaya çalışıyor, taleplerini çeşitli mercilere iletiyor. Bu taleplere henüz herhangi bir üst düzey isimden karşılık yok fakat öğretmenler şubat ayında atama olacağından ümitliler ve ellerinden geleni yapıyorlar. Ayrıca çeşitli illerdeki Sendikalar ve Partilerle görüşen öğretmen adayları isteklerini iletiyorlar ve atama için baskı oluşturmuş oluyorlar.
Umarız hem şubat ayında hem de 2014'ün Ağustos ayında öğretmenleri tatmin edecek bir atama olur, her yıl olduğu gibi hüsran olmasın, öğretmenler atansın!
Eğitime ve Eğitimciye gönül vermiş tüm yurttaşlar adına...
Melih Öztürk
Melih_ozturk1@hotmail.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol