Öğretmen Diyarı

İŞTE MEB’İN YENİ GÖZ BEBEĞİ PROJE !

BURAK KILIÇ

İSTANBUL’DA 4 OKUL
Edinilen bilgiye göre, proje okullar için Türkiye’nin belli şehirlerindeki bazı okullarla İstanbul’daki 4 imam hatip lisesi seçildi. İstanbul’daki proje okullar olan Bahçelievler İmam Hatip, Beyoğlu Anadolu İmam Hatip, Kartal Anadolu İmam Hatip ve Başakşehir Mehmet Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin TEOG sıralamasında en yüksek puanlı öğrencileri alması sağlanıyor.
 
ÖĞRENCİLER ÖZEL YETİŞTİRİLİYOR
Proje okullara normal öğrenciler yüksek TEOG puanıyla alınırken AK Parti’nin referansıyla gelen öğrenciler puansız olarak kayıt ediliyor. Yatılı olarak hizmet veren bu okulların yurtlarını ise Türkiye genelinde birçok ilde faaliyet gösteren bir vakıf işletiyor. Vakıf yetkilileri okul üzerinde birçok tasarrufa sahip.
 
ÜNİVERSİTE DERECESİ İSTENİYOR
İstanbul’da görev yapan bir okul müdürü, proje okulların derecelik öğrenciler çıkararak üniversite sınavında imaj oluşturmayı hedeflediğini söylüyor. Bu okullarda dereceli öğrenci yetiştirmek için dersten sonra vakıf tarafından dışarıdan tutulan özel dershane hocaları eşliğinde öğrencilere etüt ve takviye kurs çalışması yaptırılıyor. Bu okuldan mezun öğrencilerin de parti referansıyla bürokrasiye yerleştirilmesi planlanıyor.

DİĞER OKULLAR ÜVEY Mİ?
Proje okullara özel önem verilirken diğer imam hatiplerin durumu hiç iç açıcı değil. İmam hatipler liseler arasında kalite olarak sıralamanın son basamağında. Geçen yıl İmam Hatiplerin TEOG puan ortalaması 203’tü. Bu puan diğer tüm lise türlerinin puan ortalamalarının altında yer alıyor. Aynı zamanda imam hatiplerin çoğunda ücretli öğretmenler görev alıyor. Bu ise eğitim kalitesinin daha da düşmesine yol açıyor. Ancak 450 puanla öğrenci alan proje okulların öğretmenleri özel seçiliyor. Ayrıca vakıf tarafından tutulan özel hocalar 7/24 öğrencilerin hizmetinde. 5 yıldızlı otel konforunda bir eğitim var.

İŞTE PROJE OKULLAR
Başakşehir Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi
25 dönümlük açık 65 bin metrekarelik kapalı alanıyla Türkiye’nin en büyük imam hatip lisesi. 2 yıl önce hizmete girdi. Bir vakfın işlettiği 270 yataklı yurdu bulunuyor. Son sistem eğitim teknolojilerinin kullanıldığı okul, eğitim kurumundan çok bir saray görünümünde. 8 yabancı dil dersliği, 10 adet laboratuvar, 2 adet kütüphane, 4 adet kantin, 4 adet kapalı spor salonu ve halı sahası bulunuyor.

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi
Yenilenen ve geçen günlerde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından tekrar hizmete açılan okul, lüks görünümüyle dikkat çekiyor. Erdoğan ailesinin mezuniyet törenlerine de sıklıkla iştirak ettiği okulun mezunları arasında Bilal Erdoğan da var.

Bahçelievler İmam Hatip Lisesi
Bir vakıf tarafından yapılan ve 2007’de Bakırköy İmam Hatip Lisesi’nin şubesi olarak açılan okul 2008’de Bahçelievler İmam Hatip Lisesi olarak hizmete girdi. Okul bir dönem ilahiyat fakültesi  olarak da kullanıldı. 

Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi
2007’de açılan okulun bütün sınıflarında akıllı tahtalar mevcut. Bilgi teknolojileri sınıfı, bilgisayar laboratuvarı, açık ve kapalı olmak üzere spor alanları, yüzme havuzu ve Haliç manzarasıyla dikkat çekiyor.
Kaynak: MeydanGazetesi.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol