Öğretmen Diyarı

İşte herkesin beklediği tarih!

KYK yurt başvuru sonuç sayfası için gözler artık YURTKUR'da. KYK 2015 yurt başvuru sonuçlarının en geç 4 Eylül Cuma günü saat 16.00'a kadar açıklanacağı tahmin ediliyor. KYK sonuçlarını kyk.gsb.gov.tr sonuç ekranı ile aynı anda internethaber'den öğrenebilirsiniz. KYK yurt-burs sonuçları t.c numarası ile öğrenilecek.  
 

Ancak KYK yurt başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunun yanıtın henüz Yurtkur'dan gelmedi. Peki öğrenciler yurt başvuru sonuçlarını nasıl öğrenecekler?

 

Öğrenciler 2015 KYK yurt başvuru sonuçlarını kyk.gsb.gov.tr internet adresinden öğrenecekler. 

 

KYK YURT SAYILARI

 

Yüksek Öğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumu (KYK), bu yıl sonuna kadar yapımı devam eden 39 yurt ve yeni kiralamalarla yatak kapasitesini 68 bin 9 kişi artırarak yurtlarda barınan öğrenci sayısını 453 bin 244’e çıkaracak.

 

KYK’nın 81 ilde, 162 ilçede ve 2 de KKTC’de olmak üzere 552 yurdu bulunuyor. Bu yurtlardan 277’sini kız, 175’ini erkek, 100’ünü de karma öğrenci yurdu oluşturuyor.

 

Toplam kişi kapasitesi 385 bin 235 olan yurtlarda, 244 bin 630 kız, 140 bin 605 erkek öğrenci barınıyor. Bu kapasiteye ek olarak 2015 sonuna kadar 39 yeni yurt devreye girecek.

 

Bu yurtlara 2016 yılında 69, 2017'de 43, 2018'de de 23 yurt olmak üzere 174 yurt daha ilave edilecek. Yurtların, TOKİ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü aracılığıyla yaptırılması planlanıyor. 2015-2016 yılları arasında kiralama yoluyla teslim alınan ya da alınacak 96 adet 90 bin 241 kapasiteli yurdun hizmete açılması da planlanıyor.

 

Bu yılın sonuna kadar yaptırılan 15 bin 895 kapasiteli 39 yurt ile kiralama yöntemi ile devreye girecek 52 bin 114 kapasiteli yurtlarla toplam yatak kapasitesinde 68 bin 9 artış olacak. Yıl sonu itibarıyla KYK yurtlarında barınan öğrenci sayısı ise 453 bin 244’e ulaşacak.

 

KYK Burs ve Kredi Başvurusu Ne Zaman?

 

Üniversitelerin açılmasını bekleyen öğrencilerden bazıları ise maddi sıkıntı yaşayabilir. Devlet maddi sıkıntı çeken öğrenciler içinde burs ve kredi desteği vermektedir. Öğrenciler burs ve kredi başvurusunda bulunarak devletin verdiği kredi ve burslardan yararlanabilir. Devlet burs ve kredi işlemleri içinde kredi ve yurtlar kurumunu görevlendirmiştir.

Öğrenciler bütün kredi ve burs işlemlerini kredi ve yurtlar kurumundan halledebilir. Kredi ve yurtlar kurumu burs ve kredi başvurularının 1 ekimden itibaren başlayacağını duyurmuştur.
 
Yani başvuruda bulunacak olan öğrenciler 1 ekimden itibaren kredi ve yurtlar kurumunun internet sitesinden başvurularını gerçekleştirebilir. Devletin öğrencileri sunduğu 2 tip burs vardır. 

 

Öğrencinin durumuna göre ya geri ödemeli yada geri ödemesiz burs vardır. Öğrenci burs başvurusu yaptıktan sonra ve başvurular açıklandıktan sonra öğrenciye ya geri ödemeli yani kredi yada geri ödemesiz yani burs bağlanmaktadır. Öğrenciler bu yatan kredi ve burslar sayesinde geçinme sorununu halledebilir.
 
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü e-devlet sisteminde dahil olduğu için yurt ve burs başvurusunu E-Devlet sistemi ile de gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet sisteminden işlem gerçekleştirebilmek için öncelikle E-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. E-Devlet sistemine E-Devlet ana sayfasında yer alan sisteme giriş linkini tıkladıktan sonra giriş yapabilirsiniz. Açılan sayfada E-Devlet sistemine 4 farklı giriş yolu bulunmaktadır. 

 

Bu giriş yollarından herhangi bir tanesini seçerek sisteme giriş yapabilirsiniz. E-Devlet şifresi ile giriş yolunu seçtikten sonra sisteme T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girerek giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra E-Hizmetler bölümünden Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünü bulmalısınız ve alt seçeneklerinden yurt ve burs başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz
 
piramithaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim