Öğretmen Diyarı

İşte çalışanlara yapılacak 2014 zam oranları

Mavi yakalıların 2014 yılı maaş zamlarına ilişkin bini aşkın şirket ve yaklaşık 5 bin aday arasında yapılan yılın anketi sonuçlandı. Anket sonuçlarına göre, şirketlerin çok büyük bir çoğunluğu yeni yılda çalışanlarına maaş zammı yapacağı öngörülüyor. Beklenen zam oranı ise ortalama yüzde 10 olacak.

EN ÇOK ZAM AMBALAJ VE KAĞIT SEKTÖRÜNDE

Ankete cevap veren şirketlerin yüzde 30'u yüzde 7-10 arası bir maaş zammı yapmayı planlıyor. Şirketlerin yüzde 17'si ise 2014 yılı için herhangi bir ücret artışı planlamıyor.

Anket sonuçlarına göre en fazla zam yapmayı planlayan sektörlerin başında yüzde 11'lik oranla ambalaj ve kağıt sektörü geliyor. Onu yüzde 10 ile gayrimenkul, sağlık / hastane, demir – çelik ve endüstri sektörleri takip ediyor.

Sektörlere göre 2014 zam oranları:

\"\"

ÜCRET YETERSİZLİĞİ ZAM BEKLENTİSİNİ ARTTIRIYOR

Şirketlerin planladığı zam oranı yüzde 10'lar seviyesinde olmasına rağmen çalışanların büyük çoğunluğu oranın yüzde 20'den daha fazla seviyede olmasını bekliyor.

Özellikle mavi yaka ve ara eleman kademesinde kendini gösteren bu yüksek ücret artışı beklentisi, bu profildeki çalışanların ücret yetersizliğine işaret ediyor.

Anket sonuçlarını değerlendiren elemanonline.net Genel Müdürü Özlem Demirci Duyarlar, 'mavi yakalı çalışanlar konusunda en büyük veri tabanına sahip olan sitenin yaptığı ankete göre işverenlerin, çalışanların 2014 yılındaki beklentilerinin ve maaş yetersizliğinin farkında olduğunu gösterdiğini söyledi. Duyarlar "Bu bir anlamda ekonomiye ilişkin 2014 yılı beklentilerinin de olumlu olduğunu, işletmelerin gelecek sene iş hacimlerinin artmasını beklediğini gösteriyor" dedi.

Adayların 2014 zam beklentileri:

\"\"

 

ensonhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol