İSTANBUL'DAN ANKARA'YA MÜFREDAT TAYİNİ

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, Cumhurbaşkanı’nın istediği müfredat değişikliklerini yapması için Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı görevine atandı.

 

CUMHURBAŞKANI Erdoğan’ın, eğitimde hedeflenen ilerlemenin kaydedilemediği yönündeki eleştirileri, Milli Eğitim Bakanlığı’nda (MEB) karşılığını buldu. Eğitim Reformu’nun yeni mimarı İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr.Muammer Yıldız oldu. Talim Terbiye Kurulu Başkanı olarak önümüzdeki hafta göreve başlayacak olan Yıldız’ın ilk işi, eğitim müfredatı değişikliği olacak. Müfredattan ayrımcılık içeren ifadeler çıkarılacağı gibi, Cumhurbaşkanı’nın, ‘Asım nesli’ olarak tanımladığı neslin yetiştirilebileceği, bir eğitim müfredatı oluşturulacak.

Bakanlık ayrıca merkez ve taşra teşkilatında da, önemli görevlerde bürokrat değişiklikleri yapmaya hazırlanıyor.

Hedeflenen nokta yakalanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta İstanbul’da katıldığı Birlik Vakfı 30. Kuruluş Yıldönümü toplantısında, “Eğitimde ve kültürde 13 yılda arzu ettiğimiz, hayal ettiğimiz, hedeflediğimiz ilerlemeyi, kaydedemediğimizi üzüntüyle ifade etmek istiyorum. Bunu başarmamız, bunu gidermemiz lazım. Müfredatı süratle geliştirmemiz, güçlendirmemiz gerekiyor. Bunu halletliğimiz zaman, inanıyorum ki gençliğimiz çok daha farklı bir şekilde gelişecektir” demişti. Erdoğan’ın bu sözleri üzerine mesajı alan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, harekete geçti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın, 13 yılda 12 kez değiştirdiği ancak bir türlü istenilen noktaya gelemeyen eğitim müfredatı yeniden değiştirilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın işaret ettiği değişiklikleri hızla yapabilmek için, eğitim teşkilatında önemli bir koltuk değişikliğine gidildi. Talim Terbiye Kurulu Başkanı Prof.Dr. Emin Karip, 4 yıl önce atandığı başkanlık görevinden alındı. Yerine, ‘Eğitimde İyi Örnekler’, ‘Yazarlar Okullarda’, ‘Akademisyenler Okullarda’ gibi yurt geneline yayınlan önemli projelere imza atan ve geçmişte Talim Terbiye Kurulu Başkan Yardımcısı olarak da görev yapan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr.Muammer Yıldız’ın atanması kararlaştırıldı.

İstanbul’a yeni müdür

Müfredatta önemli değişiklikler yapması beklenen 28 yıllık eğitimci Dr. Muammer Yıldız’a yeni görevini Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı bizzat tebliğ etti. İstanbul’da 7 yıldır görev yapan Yıldız, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’dan oluşan üçlü kararnameyle atanacak. Yıldız, başkanlık görevine, haftaya resmen başlayacak. İstanbul ’a atanacak olan yeni İl Milli Eğitim Müdürünün adı ise henüz netleşmedi. Bakan Avcı’nın, birkaç isim üzerinde değerlendirme yaptığı öğrenildi.

Cumhurbaşkanı ne demişti ?

‘Müfredatı süratle güçlendirmemiz lazım'

BIRLIK Vakfı’nın 30. kuruluş yıldönümünde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Türkiye’de 13 yılda tarihi bir değişime, dönüşüme hep birlikte şahit olunduğunu belirterek, “Ancak bu süreçte iki alanda, eğitimde ve kültürde arzu ettiğimiz, hayal ettiğimiz, hedeflediğimiz ilerlemeyi kaydedemediğimiz üzüntüyle ifade etmek istiyorum. Bunu başarmamız, bunu gidermemiz lazım. Eğitimde alt yapıyı, fiziki imkanları güçlendirdik. Ama eğitimin, öğretimin içeriği konusunda, müfredat konusunda çocuklarımızı medeniyet tasavvurumuza uygun şekilde yetiştirme hususunda aynı başarıyı gösterebildiğimizi maalesef söyleyemiyorum. Ama vakit geçmiş değil” diye uyarmıştı.

Dr. Muammer Yıldızkimdir?

ERZURUM’da 1967’de doğdu. Narman Sütpınar Köyü İlkokulu, Narman Şekerli Köyü Ortaokulu, Ümraniye Lisesi’nde okudu. Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Matematik Bölümü’nü bitirdi. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde yüksek lisans ve doktora yaptı. 1987’de Şanlıurfa’ya öğretmen olarak atandı. 1989’da Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde araştırma görevlisi oldu. 1992-1994 yılları arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde araştırma görevlisi oldu. 1994’de Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nde Yardımcı Doçent oldu. 1996-2004 yılları arasında Kırıkkale Üniversitesi’nde görevliydi. 2004-2009’da ise MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkan Yardımcısıydı. 24 Eylül 2009 tarihinde İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü görevine başladı. Yıldız evli ve üç çocuk babası.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim