Öğretmen Diyarı

İstanbul’dan Ankara’ya Müfredat Tayini

 Eğitim reformunun yeni mimarı İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız oldu. Talim Terbiye Kurulu Başkanı olarak önümüzdeki hafta göreve başlayacak olan Yıldız’ın ilk işi, eğitim müfredatı değişikliği olacak. Müfredattan ayrımcılık içeren ifadeler çıkarılacağı gibi, Cumhurbaşkanı’nın, ‘’Asım nesli’’ olarak tanımladığı nesli n yetiştirileceği, bir eğitim müfredatı oluşturulacak. Bakanlık Ayrıca merkez ve taşra teşkilatında da önemli görevlerde bürokrat değişiklikleri yapmaya hazırlanıyor.

 

Hedeflenen Nokta Yakalanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta İstanbul’da katıldığı Birlik Vakfı 30. Kuruluş Yıldönümü toplantısında, ‘’Eğitimde ve kültürde 13 yılda arzu ettiğimiz, hayal ettiğimiz, hedeflediğimiz ilerlemeyi, kaydedemediğimizi üzüntüyle ifade etmek istiyorum. Bunu başarmamız, bunu gidermemiz lazım. Müfredatı süratle geliştirmemiz, güçlendirmemiz gerekiyor. Bunu hallettiğimiz zaman, inanıyorum ki gençliğimiz, çok daha farklı bir şekilde gelişecektir.’’ Demişti. Erdoğan’ın bu sözleri üzerine mesajı  alan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, harekete geçti.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 13 yılda 12 kez değiştiğini ancak bir türlü istenilen noktaya gelemeyen eğitim müfredatı yeniden değiştirilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın işaret ettiği değişiklikleri hızla yapabilmek için, eğitim teşkilatında önemli bir koltuk değişikliğine gidildi. Talim Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin Karip, 4 yıl önce atandığı başkanlık görevinden alındı. Yerine, ‘Eğitimde İyi Örnekler’, ‘’Yazarlar Okullarda’’, ‘Akademisyenler Okullarda’ gibi yurt geneline yayılan önemli projelere imza atan ve geçmişte Talim Terbiye Kurulu Başkan Yardımcısı olarak da görev yapan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız’ın atanması kararlaştırıldı.

Kararnameyle Atanacak

Müfredatta önemli değişiklikler yapması beklenen 28 yıllık eğitimci Dr. Muammer Yıldız’a yeni görevini Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı bizzat tebliğ etti. İstanbul’da, 7 yıldır görev yapan Yıldız, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’dan oluşan üçlü kararnameyle atanacak. Yıldız, başkanlık görevine, haftaya resmen başlayacak. İstanbul’a atanacak olan yeni il milli eğitim müdürünün adı ise henüz netleşmedi. Bakan Avcı’nın birkaç isim üzerinde değerlendirme yaptığı öğrenildi.

 

Kaynak: Kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol