Öğretmen Diyarı

İstanbulda Yargısal İçtihatlar Hiçe Sayıldı Öğretmene Hem Ceza Hemde Sürgün
 Öğretmene hem ceza hemde görev yerinin değiştirilemeyeceği yönündeki davalar kazanılmış ve bu yönde yargısal içtihatlar var iken İstanbul ilinde de bir öğretmene soruşturma sonucunda hem ceza hemde sürgün gibi görev yeri değişikliğinin yapılması şaşkınlık yaratırken tepkiler de gelmeye başlandı.
Öğretmene açılan soruşturma sonucunda hem cezalandırılmanın hemde aynı fiiller nedeniyle bir de atama işlemine tabi tutulmasının öğretmene ikinci bir disiplin cezası verilmesi anlamına geleceği görüşüyle dava konusu işlemde hukuka uyarılık bulunmayarak mahkeme tarafından iptal edilmektedir.
 
Verilmiş mahkeme kararları ve yargısal içtihatlara rağmen istanbulda bir öğretmene açılan soruşturma sonucunda ceza verildiği gibi görev yeri değişikliğine tabi tutuldu.Bu duruma öğretmenin sendikası Eğitim-Sen 2 no’lu şubesi sert tepki gösterdi.
 
Konu ve sendikanın yapmış olduğu basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi;
 
Basına ve Kamuoyuna

Hukuksuzluklarınıza karşı Direnmeye Devam edeceğiz!

Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesi öğretmenlerinden sendikamız üyesi Nursel MUCU hakkında açılan soruşturmaya istinaden önce disiplin cezası almış, sonra da sürgün edilmiştir.

Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesi’nde koro ve bireysel ses eğitimi öğretmeni olarak yaklaşık 3,5 yıldır görev yapmakta olan sendikamız üyesi Nursel MUCU, 2014-2015 eğitim öğretim yılı Mart ayında sağlık gerekçesiyle okul Müdürü Yahya TURAN’ı bilgilendirerek bir iş günü okula gelmemiştir. Bu duruma istinaden 8 ay sonra sendika üyemiz hakkında soruşturma açılmıştır. Soruşturmadan altı ay sonra ise 14.06.2016 tarihinde 1/30 maaş kesim cezası aldığı tebliğ edilmiş, 2 saat sonrasında Sultanbeyli ilçesindeki bir ortaokula sürgün edildiği gerekçesiyle kararname tebliğ edilmiştir.

Okul müdürünün bilgisi ve izni göz ardı edilerek onaylanan ceza fiilin çok üzerindedir. Öğretmenimizin daha önce disiplin cezası almamış olması bile görmezden gelinerek, hukuk ayaklar altına alınmış, bir soruşturma konusundan iki ceza verilerek öğretmenimiz adeta linç edilmiştir. Birinci cezada öğretmenin daha önceki mesleki yaşantısında hiç ceza almamış olması iyi hal durumu olarak değerlendirilip, bir alt cezanın teklifi mümkünken, disiplin amiri bu değerlendirmeye gerek duymamıştır. Bir alt ceza teklifine gerek duymuyor olmasının altında Güzel sanatlar Liselerine karşı gizli bir düşmanlık ve sendika üyelerimize yönelik aleni bir düşmanlık olmasından kaynaklanabilir. Başka bir izahı yoktur. İkinci ceza olarak verilen yer değişikliği kararı (sürgün) hiçbir hukuka sığmayacak niteliktedir.

Sonuç olarak;

Sendikamızın disiplin suçlarının cezasız kalması gibi bir tutumu yoktur. İşlenen fiil karşısında disiplin yönetmeliğinin sınırları çerçevesinde ceza elbette verilebilir.

Ancak;

Öğretmen Nursel MUCU hakkında yürütülen soruşturma neticesi tamamen hukuksuzluklarla dolu olup, sendikamız öğretmenimizin yanında yer alacak, hukuki bir kazanımla sonuçlanana, Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlere yönelik hukuksuz uygulamalarına son vereceği güne kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

Baskılar, Sürgünler bizleri Yıldıramaz!
Eğitim Sen İstanbul 2 Nolu Şube Yürütme Kurulu
 
 
 


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim