Öğretmen Diyarı

İstanbul’da kaçak ‘sübyan’ okulları

MEMURLAR- Esenler’de Kur’an kursunu bitirmiş kadınların, evlerinde belli bir ücret karşılığında 4-6 yaş arası çocuklara “sübyan okulları” adı altında eğitim verdiği iddia edildi.

DİHA’ya konuşan ismini vermek istemeyen bir mahalleli, okula dönüştürülmüş evlerde belli bir ücret karşılığında çocuklara dini eğitim verildiğini, çocukların, normal okullardaki ders saatleriyle aynı şekilde bu evlere gittiğini, kaçak olmasına rağmen çocuklara karne verildiğini ve yıl sonu etkinlikleri düzenlendiğini ileri sürdü. Söz konusu okullara dönüştürülmüş bu evlerle ilgili alınan görüntüler de tüm bu iddiaları doğrular nitelikte.

 

Kaydı yapılan ve velileri tarafından siyah çarşafa büründürülen küçük yaşlardaki kız çocukları kreş gibi süslenen bu evlere götürülüyor. Yine evlerin girişine asılan ve “Sayın velilerimiz” diye başlayarak eğitim günlerinde yapılacakları sıralayan yazı da oldukça dikkat çekiyor.

 

Konuya ilişkin konuşan psikolojik danışmanlık, aile eğitimi ve danışmanlığı yapan Eğitim Sen işyeri temsilcisi Leyla Zerenoğlu, çocukların 4-6 yaş döneminin keşfetme ve yaratıcılık dönemi olduğunu belirterek, “Vicdan gelişimi 18 yaşına kadar devam eden bir süreç olduğu için böyle bir şeyin din eğitimi adı altında verilmesi, çocuğun tek tip yetişmesi ve vicdan gelişiminin hoşgörüsüz olmasına, kafasının karışmasına başka, öteki kavramını daha zor kabullenmesine zemin hazırlar” diye uyardı.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim