Öğretmen Diyarı

İstanbul’da dershaneciler MEB toplantısını terk etti

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yetkililerinin İstanbul ve Trakya'da faaliyet gösteren dershane temsilcileriyle yaptığı toplantıda, dershanecilerin büyük kısmı salona terk etti.

Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, ‘Özel Dershaneler ve Özel Eğitim Merkezleri İstişare ve Bilgilendirme Toplantısı’ kapsamında İstanbul, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli bölgesi dershane temsilcileriyle Bahçelievler’deki İstanbul Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi’nde bir araya geldi. Toplantıya; Bakanlık Müşaviri Ercan Demirci, Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk, Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, Bakanlık Müşaviri Malik Türedi ve bir çok dershane temsilcisi katıldı.

Programda Yusuf Büyük, dershane temsilcileriyle aynı hedefe koştuklarını belirterek şunları dile getirdi:

“Madem ki geldim bu salonu doldurduk, uzun yolculuktan sonra geldiniz, zahmet ettiniz masraf ettiniz o halde geliş maksadını da hasıl ettirelim. Siz de eğitimcisiniz, paydaşımızsınız, aynı hedefe birlikte koştuk. Belki televizyonlarda izlediğimiz şeyin burada olmayacağını düşünüyorum. Burada oluşacak bir olumsuzluk hem öğrencilerimize yansıyacak, hem de bütün ülkeye yansıyacak. Okul olması hasebiyle daha dikkatli olunacağını düşünüyorum.”

Marmara dershaneciler adına konuşan bir eğitimci ise ayağa kalkarak, “Arkadaşlarımızın haklı tepkilerini ortaya koymaları çirkin bir davranış gibi yansımasını kesinlikle kabul etmiyorum. Sektör muhatap olarak alınmamış. İkna etmeye çalışmış ve arkadaşlar da tepkilerini ortaya koymuşlardır” diye konuştu.

Müsteşar Yardımcısı Büyük de,  şöyle yanıt verdi:
“Biz daha açılış konuşması bile yapmadık ama toplantının sonuna kadar böyle devam edecek. Birini suçlama gibi bir şey olmadı. Bugün burada toplanmamızın maksadı, paydaş olarak sizi dinlemek. Bilgi kirliliğine de neden olan sizden öneri, düşünce ve tavsiye alarak bakanlığa dönmüş olmak. Umuyorum ki bu toplantı eğitim camiasına yakışır bir şekilde olacak. Biz elbette sizin dertlerinizi sıkıntılarınızı, belki sesinizi yükseltmenizi inanın katıldığımız bütün toplantılarda inanın normaldir. Çünkü bir sürecin içerisindeyiz diye bakıyoruz. Burası hukuk devleti, yasaların nasıl çıktığını hepimiz biliyoruz. Şöyle olsaydı daha iyi olurdu diye 4 ay sonra söyleme yerine şimdi söylemenizi bekliyoruz.”

Başka bir dershane yetkilisi ise, “Burada kes kopyala yapıştır yaparken yine hata yapmışsınız. Şimdi çıkıyoruz.” diyerek dershane yetkililerinin büyük kısmı salonu terk etti.

Dershaneciler: Haklı tepkimizi ortaya koyduk

Toplantıyı terk eden dershaneciler, haklı tepkilerini ortaya koyduklarını söyledi. Oturumun  hemen başında yaşanan gerginlik sonucu dershane sahipleri toplantıyı terk ederek salon dışında bir basın açıklaması yaptı.

Dershaneciler adına açıklama yapan Birey Dershaneleri Müdürü İsmet Kaldırım, şöyle konuştu:
"Müsteşarın konuşmaya başladığında daha önce dershaneci arkadaşların demokratik özgürlüklerini kullanma hakkını çok çirkin bir davranış olarak lanse etmesi bugün buraya geliş amaçlarını ortaya koyuyor. Biz de haklı tepkimizi ortaya çıkardık."

hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim