Öğretmen Diyarı

İstanbul’da 41 bin 600 üniversiteliye yurt imkanı

Üniversite tercihlerinde ilk sıralarda yer alan İstanbul'a dışarıdan gelen öğrencilerin barınma sorunlarının giderilmesinde yurtlar, önemli yer tutuyor. Kentte, Yüksek Öğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumu'nun (KYK) 12 bin 699 yatak kapasiteli 20 yurdu hizmet verirken, 28 bin 900 kişinin kalabileceği 251 özel yurt da bulunuyor. İstanbul’daki yurtlarda toplam 41 bin 600 üniversite öğrencisine barınma imkanı sağlanıyor.


Kentte, bu yıl itibarıyla KYK'ya bağlı yurt sayısı 20'ye çıktı. 2002'de 11 bin 400 öğrencinin barındığı yurtlarda, bu sayı 1 Ağustos itibarıyla 7 bin 659'u kız ve 5 bin 40'ı erkek olmak üzere toplam 12 bin 699'a yükseldi.

      

Yıl sonuna kadar yeni yurtların devreye girmesiyle yatak kapasitesinde 3 bin 555 kişilik artış olacak. Böylece yüzde 25'lik artışla İstanbul'da KYK yurtlarında kalan öğrenci sayısının 16 bin 254'e ulaşması bekleniyor.

      

Kentteki KYK yurtlarında depreme karşı güçlendirme çalışmaları da tamamlandı. Bu kapsamda Altunizade'deki yurtta 2 blok boşaltılırken Edirnekapı Yurdu, Atatürk Kız Yurdu, Avcılar Erkek Yurdu, Şişli Yurdu, Fatih Kız Yurdu, Vezneciler Yurdu, Kadırga Yurdu, Niğde Yurdu ve Abdi İpekçi Yurdu'nda depreme karşı güçlendirme çalışmaları yapıldı.

      

KYK yurtlarında neler var?

Özel üniversitede okuyan öğrencilerin de kalabildiği KYK yurtlarında ortalama 3-4 kişilik odalar bulunuyor. Yurtlarda, yemekhane ve kantinin yanında spor salonu, kuaför, çamaşırhane, televizyon izleme bölümü, internet hizmeti gibi imkanlar da sağlanıyor. 24 saat sıcak su ve buzdolabının bulunduğu odalarda tuvalet ve banyonun yanı sıra dolap ve ders çalışma masası da var.

      

120 ile 230 lira arasında değişen fiyatlarla barınma imkanı sağlanan KYK yurtlarında ayrıca, devlet tarafından her öğrenciye günlük 8 lira yemek katkısı yapılıyor.

      

Yurda giriş ve iç alanda güvenlik bulunurken, öğrenciler binaya giriş ve çıkışta parmak izi okutuyor.

      

Girişin 23.00'e kadar serbest olduğu yurtlarda, sabah 06.00'dan 24.00'e kadar yemek veriliyor. Odaların temizliği de görevliler tarafından yapılıyor.

      

Özel yurtlar

      

Öte yandan kente dışarıdan gelen öğrencilerin tercihleri arasında yer alan özel yurtlar da barınma açısından önemli yer tutuyor. Bu yıl itibarıyla yüksek öğretim için kentte 28 bin 902 yatak kapasiteli 251 özel yurt hizmet veriyor. Eğitim ve öğretim döneminde 19 bin 200 öğrencinin barındığı bu yurtların doluluk oranı ise yüzde 66,4.

      

Özel yurtlara ortaöğretim de dahil edildiğinde 171'i kız, 260'ı erkek ve 7'si karma olmak üzere kentte 47 bin yatak kapasiteli 438 yurt hizmet veriyor.

 

Kaynak: Anadoluajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol