Öğretmen Diyarı

\'İşsizlik var diyenler ispatlasın\'

MEMURLAR- Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı son verilere göre işsizlik oranının çift haneye yaklaşması ve işsiz sayısının 3 milyon kişi ile Ekim 2010'dan bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaşması tartışmaları da beraberinde getirdi. Sanayiciler rakamlara itiraz etti. Verilerin şaşırtıcı olduğunu ifade eden sanayiciler, "Türkiye'deki her fabrikanın önünde işçi aranıyor tabelaları var" açıklamasında bulundu. Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Başkanı Erkan Güral, rakamların gerçek, ancak artış nedeninin yanlış olduğunu ifade ederek, SABAH'a şu açıklamayı yaptı: "İşsizlik var diyenin alnını karışlarım. Türkiye'de sadece mesleksizlik ve iş beğenmeme sorunu var."

 

'VAR' DİYEN İSPATLASIN

 

Aynı zamanda Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı da olan Güral, "Geçen ay 225 milyon TL'lik yeni bir yatırım yaptık. Ancak işçi bulamadığımız için hala istenen kapasitede üretim yapamıyoruz. Grubumuzdaki çoğu şirkette eleman açığı var" dedi. Güral sözlerine şöyle devam etti: "Bugün ülkemizin dört bir yanındaki binlerce işletme, çalıştıracak eleman bulamamanın sıkıntısını yaşamaktadır. Ekonomik kriz ve işsizlik kelimesinin en son kullanılacağı ülkelerden biri Türkiye'dir. Bu ülkede ekonomik kriz ve işsizlik var diyen bir adım öne çıksın, iddiasını ispatlasın."

 

ARTIK IŞIKLI TABELA İLE İŞÇİ ARIYORUZ

 

Türkiyesanayisinin en büyük sorunları arasında kalifiye eleman eksikliği olduğunu belirten Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu ise "Rakamları anlamak mümkün değil. Hangi fabrikanın önünden geçseniz 'işçi aranıyor' ilanları görebilirsiniz. Hatta bazı işyerleri artık dikkat çekme anlamında ışıklı tabelalarla işçi arıyor" dedi.

 

memurhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim