Öğretmen Diyarı

İsmet Yılmaz: ''Türkiye'nin Eğitim Problemi Yok''
Bakan Yılmaz, Bursa´nın Mudanya ilçesi Bademli Mahallesi´nde yaptırılan Bursa Özel Yedi Renkli Çınar Okullarının açılış töreninde yaptığı konuşmada, eğitim seviyesinin kalitesini yükseltmek için özel okulları desteklediklerini söyledi. İktidara geldikleri 2002 yılında özel okullara giden öğrenci sayısının 200 binin biraz üzerinde olduğunu hatırlatan Bakan Yılmaz, şu anda ise 1 milyon 200 bin civarında olduğunu ifade etti.
Bakan Yılmaz, bazen bir iki maddeye bakıp eğitim sisteminin eleştirildiğini dile getirerek, "PİSA´da (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) Türkiye´nin bilmem kaçıncı sırada olduğu söyleniyor. PİSA´ya bakarsanız Vietnam Amerika´nın önünde. Dolayısıyla tek bir kritere bakarak başka ülkeleri Türkiye´nin önüne koymak doğru değildir. Türkiye´nin petrolü, doğalgazı ve çok büyük madenleri yok ama beşeri sermayesi güçlü." dedi.
Türkiye´nin eğitimde çok iyi bir noktada olduğunu belirten Bakan Yılmaz, yurt dışından insanların tedavi olmak için Türkiye´ye geldiklerini vurgulayarak, şöyle devam etti:
"Sağlık turizmi artıyor, yılda 500 bin insan geliyor. Bu sağlıkta çok iyi bir eğitim verildiğini gösteriyor. Türkiye müteahhitlik sisteminde Çin´den sonra ikinci sırada. Eğitim sisteminden çıkan mühendisler dünyanın her yerinde havaalanı, otoyol ve binalar yapabiliyor ve eserler ortaya koyuyor. Bu durum eğitimimizin başarısıdır. Türkiye, kendi mühendisiyle ATAK helikopteri yapıyor. Türkiye kendi mühendisi, işçisiyle tank yapıyor. Türkiye uydu yaptı mı? En zor teknolojik kazanımlardan birisi. Göktürk 2 uydusunu yaptık ve gönderdik. O halde Türkiye´nin eğitim açısından hiçbir problemi yok. Cenab-ı Allah´a hamdolsun çok iyi durumdayız.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim