Öğretmen Diyarı

İşgüzar Milli Eğitim Müdürlükleri Ne Yapacak?

En son olarak kanunun uygulayıcı olan Milli Eğitim Bakanlığı, 01/07/2014 tarihli ve 903/101708 sayılı yazıyla "Norm Fazlası İdarecilerin" ne olacağı konusunda ayrıntılı bir açıklama yapmıştır. Fakat bazı işgüzar okul ve kurum idarecileri hiçbir yazıya dayanmadan bazı norm fazlası idarecileri hukuksuz olarak görevden almışlardır. Bu işgüzar idareler bir elin parmağını geçmese de maalesef 21. yüzyıl Türkiye'sinde mevcuttur. Yayın politikamız nedeniyle birçok kurumla, sendikayla iyi ilişkiler kuruyor ve buna da azami ölçüde dikkat ediyoruz. Yanlış yapan kurumların yada kişilerin ismini vermekten kaçınıyoruz çünkü yapılan yanlışlar ileride bu insanlara; görevlerinde, derece ve terfilerinde engel olmasın istiyoruz.

 

 

     Fakat bazı kurumlar ısrarla yanlışı savunmaktadırlar. Bilindiği gibi Görevlendirme Yönetmeliğinde tüm yetki(görevlendirme-görevden alma) Valilik Makamında iken eğitimcilerimizi nasıl ve hangi yetkiyle ilçe milli eğitim müdürü yada okul müdürü görevden alabilir? Yetkisinde olmayan bir işlem yapan bu kişiler eğitimcilerimizin özlük ve mali haklarında nasıl kesinti yapabilir? Bu yetkiyi onlara kim vermektedir? Valinin görevini gasp eden, bakanlığın yazılarını okuyup yorumlayamayan belki de bilerek yanlış yapan bu müdürlerle(?) Milli Eğitim Bakanlığı biran önce yollarını ayırmalıdır. Bu insanlarla eğitim sistemimizin başarıyı yakalaması mümkün değildir.  Sayın Nabi Avcı imzalı yazıyla görevlerine devam etmesi gereken norm fazlası yöneticileri görevden zorla, yetki ve görev gaspıyla ayıran müdürler şimdi ne yapacaktır? Bu insanları derhal göreve başlatmaları, maddi ve manevi kayıplarını da karşılamaları gerekmektedir.

 

 

            Bu arada eğitimcilerimizi de uyaralım; kesinlikle yetkisi olmayan kişilerin yazdığı yazılara itibar etmeyiniz bu yazıların hukuki ve idari hiçbir yaptırımının bulunmadığını unutmayınız. Valilik Makamı sizleri görevden alana kadar (ki inşallah böyle bir durum yaşanmayacaktır) görevlerinizin başında durmalı, özlük ve mali haklarınıza sahip çıkmalısınız. Ucube yazılarla kimse eğitimcilerimizin görevlerine son veremez, özlük ve mali haklarına engel olamaz.

 

 

            Ramazan ayının yaşadığımız bugünlerde eğitimcilerimize bu sıkıntıları yaşatmaya kimsenin hakkı yoktur. Bu tür ucube yazıları sitemize gönderdiğiniz takdirde istemesek de isim ve kurum belirterek bu yanlışlara sebep olanları kamuoyuna duyuracak bu kişilerle eğitim sisteminin yönetilemeyeceğini belirteceğiz.

 

 

Kamuajans/ÖZEL

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol