Öğretmen Diyarı

İş garantili lise

Nezihe Yalvaç Anadolu Otelcilik ve Turizm  Meslek Lisesi'nden mezun olan öğrenciler, turizm bölgelerindeki otel ve  restoranlarda nitelikli ara eleman olarak istihdam ediliyor. 

 

Turizm sektörüne ara eleman yetiştiren okulda verilen uygulamalı  eğitimle, sektördeki kalifiye eleman açığı kapatılıyor. Teorik eğitimin yanı sıra  resepsiyon, servis teknikleri, otel işletmeciliği, kat hizmetleri, yiyecek içecek  bilgisi konusunda mesleki eğitim verilen öğrenciler, eğitimlerinin ardından  sektörde hizmet vermeye hazır hale geliyor. 

 

Okulun uygulama otelindeki çeşitli birimlerde çalışıp eğitim gören  öğrenciler, burada bir müşterinin nasıl karşılanacağı, nelere dikkat edileceği,  isteklere nasıl cevap verileceği, karşılaşılan sorunların nasıl çözümleneceği  konusunda bilgi sahibi olurken, mezun öğrenciler başta staj gördükleri yer olmak  üzere sektörde çalışmaya başlıyor. 

 

Okul Müdürü Seyfi Ali Alkış, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eğitim  gören 450 öğrencinin okula başladıkları andan itibaren iş imkanıyla karşı karşıya  olduğunu söyledi. 

 

Alkış, okulda İngilizce, Çince ve Rusça eğitim verildiğini anlatarak,  teorik eğitimlerini tamamlayan öğrencilerin okulun uygulama otelinde sektöre  hazırlandığını ifade etti. 

 

Otellerin şubat ayından itibaren kendilerine resmi yazıyla hangi  departmanlarda kaç öğrenci çalıştıracaklarına dair istekte bulunduklarını, bu  istekleri değerlendirerek öğrencileri staj için o bölgelere gönderdiklerini  vurgulayan Alkış, mezun olduktan sonra beğenilen öğrencilerin otellerde istihdam  edildiğini bildirdi. 

 

Okuldan mezun olan öğrencilerin kolaylıkla iş bulabileceğini aktaran  Alkış, "Mesleğini benimsemiş öğrencilerimizin iş bulma şansları yüzde 100. Büyük  oteller, başarılı öğrencilerimizi işe almak için teklifte bulunuyorlar. Liseyi  bitiriyorsun ve işin hazır, böyle bir imkan var. Öğrencileri, bu imkanı en iyi  şekilde değerlendirmesini bilmeli. Bu büyük bir fırsat. Buradan mezun öğrenciler  iyi bir turizm işletmecisi olabilir" dedi. 

 

Okulda 14 usta eğitici, 12 meslek öğretmeni, 14 kültür dersi öğretmeni  bulunduğunu, uygulama otelinin ise 26 oda ve 65 yatak kapasitesiyle hizmet  verdiğini aktaran Alkış, oteldeki 100 ve 70 kişilik restoranların da vatandaşlara  hizmet verdiğini vurguladı. 

 

Uluslararası başarı 

Alkış, 11-15 Şubat'ta Dünya Aşçılar Birliği (WACS) ile Türkiye Aşçılar  ve Şefler Federasyonu tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle  Beylikdüzü'ndeki Tüyap Fuar Merkezi'nde düzenlenen 12. Uluslararası İstanbul  Gastronomi Festivali'ne katıldıklarını ve buradan madalyayla döndüklerini  aktardı. 

 

ABD, Belçika, Brezilya, Bulgaristan, Fransa, Yunanistan, Hindistan,  İtalya, Rusya, Ukrayna, İngiltere, Güney Kore'nin de bulunduğu 28 ülkenin  katıldığı festivalde okullarının 3 kategoride yarıştığını anlatan Alkış, Yiyecek  İçecek Hizmetleri Alanı Mutfak Dalı öğrencilerinin dünya ikinciliği ve 2 dünya  üçüncülüğü olmak üzere toplamda 7 madalya alarak Adana'yı ve Türkiye'yi başarıyla  temsil ettiğini sözlerine ekledi. 

 

Milliyet

Anahtar Kelimeler:
İş Garantili Lise

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol