Öğretmen Diyarı

İptal Edilen Şube Müdürlerine Kötü Haber

NURETTİN DEMİR (Muğla) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; 615 sıra sayılı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılamasına Dair Kanun Tasarısı'nın 11'inci maddesi üzerine söz aldım. Öncelikle, yüce Divanı saygıyla selamlıyorum.

 

Değerli milletvekilleri,  gerçekten, bugün Sağlık Bakanlığı ve sağlık teşkilatı için önemli bir yasa geçiyor. Tabii ki, burada, özellikle üniversite kurulması konusunun da geri çekilmiş olması önemliydi. Çünkü üniversitenin bütünlüğünün korunması anlamında Türkiye'deki mevcut duruma ve üniversite bütünlüğünün devam ettirilmesi açısından gerçekten ortak bir karar verilmesi bence Meclisin muhalefetiyle iktidarıyla başarılı bir noktasıydı diye düşünüyorum. Ayrıca, millî eğitim şube müdürlerinin atanmasıyla ilgili yasa da ciddi bir hukuksal hata olacaktı ve çalışma barışının bozulması açısından da gerçekten riskleri yüksek olan bir maddeydi, onun da çekilmesinin bence çok yararlı olduğu kanısındayım.

 

 

AYTUĞ ATICI (Mersin) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.Bu kanundaki ikinci ve çok önemli gördüğümüz maddede ise Millî Eğitim Bakanlığına atanan şube müdürlerinin atamasının Danıştay tarafından iptalinden sonra, yeni bir kanun maddesi ekleyerek geriye dönük olarak atanmış olanların yerinin korunması amaçlanıyordu. Burada da vicdan galip geldi ve el birliğiyle bütün arkadaşlarım bu maddenin çıkarılmasına karar verdik. Bu da bizim vicdanımızı bir miktar rahatlattı. O nedenle bu gibi çalışmaların verimli olduğunu ben buradan görüyorum ve yüce Meclisin de zamanını çok fazla bu şekilde almayacağımızı görmüş oluyorum.

 

kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim