Öğretmen Diyarı

İngilizce’den Her Yıl Sınıfta Kalan Türkiye’nin Yabancı Dil Karnesi Niye Kırıklarla Dolu?
 Yabancı dil öğrenmenin kişisel sermayenin geliştirilmesindeki önemi kuşkusuz çok yüksek. Bu yönüyle de, doğudan batıya dünyanın pek çok ülkesinde yabancı dil öğretimi eğitim müfredatlarında hatırı sayılır bir ağırlığa sahip. 

Özellikle Birinci Dünya Savaşı sonrasında küresel bir önem kazanmaya başlayan İngilizce ise, halen dünyada ve Türkiye’de en çok öğretilen yabancı dillerin başında geliyor. 

Veriler ışığında Türkiye'nin yabancı dil karnesine baktığımızda ise gördüğümüz tablo içler acısı vaziyette 

1.Her yıl yayınlanan İngilizce Yeterlilik Endeksi (English Proficiency Index) ile, dünyanın İngilizce haritasını çıkarılıyor.Endeks EF (Education First) tarafından hazırlanıyor. 2015 endeksinin hazırlanmasında, 70 ülke genelinde 910.000 yetişkin üzerinde yapılan test verilerine dayanılmış.

2.Öncelikle dünyanın İngilizce haritasını inceleyelim.Haritada mavi renk çok yüksek, koyu yeşil yüksek, açık yeşil orta, sarı düşük ve kırmızı ise çok düşük yeterliliği gösteriyor.

3.Buna göre İngilizce yeterliliği en yüksek 5 ülke şöyle:1) İsveç

2) Hollanda

3) Danimarka

4) Norveç

5) Finlandiya

4.İngilizcesi en yetersiz 5 ülke ise şunlar:66) Irak

67) Cezayir

68) Suudi Arabistan

69) Kamboçya

70) Libya

5.Türkiye ise Avrupa'da sondan ikinci, 70 ülke arasında ise 50. sırada bulunuyor.27 Avrupa ülkesi içinde 26. olan Türkiye, bu sıralamayla da, yukarıdaki haritada “çok düşük yeterlilik” olarak sınıflandırılan kırmızı renkli bir ülke olmaktan kurtulamıyor.

6.Endekse göre son 5 yıldır üst üste İngilizce'den sınıfta kalıyoruz.Türkiye 2011 yılında 44 ülke içinde 43. olabilmiş. 

2014 ve 2015'e baktığımızda ise, 2012 ve 2013'e kıyasla geriye gittiğimizi de görebiliyoruz.

7.Türkiye’de dil öğretiminin aslında uzun bir geçmişi var.Türkiye’de Batılılaşma hareketlerinin etkisiyle, önce Fransızca daha sonra Almanca ve özellikle NATO’ya üye olduktan sonra İngilizce öğrenimi büyük önem kazandı. 1955’te İngilizce bilen insan yetiştirmek amacıyla, daha sonra “Anadolu Lisesi” ismini alacak olan Maarif Okulları açılmıştı. Süper liseler ve kolejler de İngilizce öğreniminde rol oynamıştı.

12 Yıl Boyunca Öğrendiğiniz Yabancı Dilden Daha Fazlasını Öğretebilecek 12 Web Sitesi – onedio.com

8.Ancak sayısız defa değişikliğe uğrayan eğitim sistemi ve müfredatta pek çok şeyi yerli yerine oturtamıyoruz.İngilizce ders saatlerindeki değişiklikleri genel olarak ele aldığımızda; liselerin ortaokul bölümlerinin kapatılması ve bunun sonucu olarak hazırlık sınıflarının lise düzeyine kaydırılması, ancak daha sonra liselerden de hazırlık sınıflarının kaldırılması olumsuz gelişmeler.

İngilizce öğretiminin 2011 yılında 2. sınıftan itibaren başlatılması, genel liselerin Anadolu Liselerine dönüştürülmesi ve bunun sonucu olarak İngilizce ders saatlerinin artmış olması ise olumlu gelişmeler.

9.Türkiye’de yapılan sınavlardaki dil puanı ortalamaları da EF’nin endeksinden çıkan sonucu teyit eder nitelikte.Tablo 2013 ve 2014 için, KPSS Özel Alan testinin sonuçlarını gösteriyor.

10.Görüldüğü gibi İngilizce özel alan doğru cevap ortalaması soru sayısının neredeyse yarısı kadar.Almanca ve Fransızca söz konusu olduğunda durum daha da vahim. 

Hele de bu testi sadece yabancı dil öğretmeni adaylarının aldığını düşünürsek, yabancı dil öğretimindeki yetersizlikler iyice ortaya çıkıyor.

İngilizce'ye Çeviri ile İmtihanın En İyi 14 Örneği – onedio.com

11.Peki niçin İngilizce'yi ve başka yabancı dilleri bir türlü öğrenemiyoruz?Ülke olarak, dil politikaları ve dil öğretimine yaklaşımlar gibi çok temel sorunlarımız bulunuyor. 

Bu sorunlardan en önemlilerini şunlar:

12.Geniş bağlamda öğretmen yetiştirmeyle ilgili yetersizlikler ve atamadaki problemler öne çıkıyor.Bambaşka alanlardan mezun olmuş öğretmenlerin yabancı dil öğretmeni olarak atanması, bu öğretmenlerin yeterli teknik bilgiye sahip olmadan sınıflara girmesine yol açıyor. 

Aynı şekilde, dil öğretmenliği öğrencileri, uygulamalı eğitimin nasıl verileceği konusunda yeterli eğitimi alamıyor.

13.Dil öğrenmenin doğasına uygun olmayan ezberci eğitim ve çoktan seçmeli sınavlar bir başka önemli sıkıntı.Yabancı dil öğrenimi büyük ölçüde konuşmayı ve birilerini konuşurken duymayı gerektirdiği halde, hem sınıflar çok kalabalık ve haliyle fiziksel koşullar yetersiz; hem öğrenciler için uygulamalı eğitimler az; hem de eğitim materyallerinin nitelik sorunları bulunuyor.

14.Dil öğretim süreci de denetlenmeyince, yabancı dil sorununa katkıda bulunan problemler çözülmek bilmiyor.Tüm problemlerin ve zorlukların yanında, Türkçe'nin ağırlıklı olarak öğrenmeye çalıştığımız yabancı dillerle aynı dil ailesinden olmaması, bu dillerden çok daha farklı cümle ve kelime türetme yapılarına sahip olması da eklenince, işimiz iyice zorlaşıyor ve haliyle her yıl ülkece sınıfta kalıyoruz.

15.Yani sadece ders saatlerini arttırmak yetmiyor; birbirini tetikleyen tüm sorunlar ele alınmadan bu iş pek olacak gibi değil.Öğretmenlerin hizmet öncesinde yetiştirilme ve istihdam edilme süreçlerinde iyileştirme yapılması, okullardaki yabancı dil öğretimini zorlaştıran fiziksel yetersizliklerin giderilmesi, yabancı dil öğretim materyallerinin uzmanlar tarafından geliştirilmesi, dil öğretimiyle ilgili ortak bir felsefe oluşturulması ve öğretmenlerin destekleyici bir anlayışla denetlenmesi gibi, ele almamız gereken çok sayıda parametremiz, ve gitmemiz gereken çok uzun da bir yolumuz var.
EF English Proficiency Index 2015 –ef.com.trTürkiye’de Yabancı Dil Öğretimi –docplayer.biz.tr

Kaynak: 
http://asosya.com/ingilizceden-her-yil-sinifta-kalan-turkiyenin-yabanci-dil-karnesi-niye-kiriklarla-dolu-6522

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim