Öğretmen Diyarı

İNGİLİZCE SAYILAR ÖĞRETİMİNDE 5 ETKİNLİK 5 OYUN
Temel İngilizce Öğretiminde “sayılar” konusu vazgeçilmez başlıklar arasındadır. Özellikle okul öncesi ve ilköğretim müfredatlarında yerini almış olan bu konu, aslında her yaş grubuna uygulanabilecek basit oyun ve etkinliklerle kısa zamanda öğretilebilir.


 
Gündelik hayatımızda tarih okumadan, hesaplamaya, saat okumadan problem çözmeye kadar pek çok alanda kullanılan bu konunun öğretilmesi için yaş grubuna göre farklı etkinlikler mevcuttur.

Yabancı dil eğitiminde içerik tespiti kadar önemli bir diğer unsur da hedef kitlenin yaşı ve hazırbulunuşluk düzeyidir. Örneğin; “sayılar” konusunun öğretilmesi; okul öncesi bir hedef kitle ile yetişkin bir hedef kitle kıyaslandığında yöntem ve teknik olarak farklılık gösterecektir.

Sayı Öğretiminde Kullanılabilecek 5 Farklı Etkinlik
Aşağıda paylaşılan etkinlikleri eğitimci ve veliler, öğrencilerinin yaş ve hazır bulunuşluk düzeyini göz önünde bulundurarak uygulamalıdır.

Nesneleri Sayıyoruz
Özellikle işlem öncesi (2-7 yaş) ve somut işlemler (7-11 yaş) dönemindeki öğrenciler için yabancı dil eğitiminde soyut bir kavram olan “sayılar”ın somut nesnelerle ilişkilendirilerek öğretilmesi kalıcılığı arttıracaktır. Somut nesneleri önce teker teker, sonra ikişer, üçer, dörder, beşer… şeklinde gruplayarak öğretmek bilgiyi ezbercilikten çıkaracaktır.

Bu noktada hedef kelime sayısını da yaş grubuna göre 5-10 arasında tutmak faydalı olacaktır. Örneğin hedef kelimeler “1-10 arası rakamlar” ise önce “1’den 10’a kadar sayma” sonra “10’dan geriye doğru sayma” sonra da yukarıda bahsedilen gruplaştırma yöntemini kullanma ve tüm bunları yaparken somut nesnelerle ilişkilendirme verimli öğrenmeyi kısa zamanda sağlayacaktır.

Şarkılarla Öğreniyoruz
Özellikle işlem öncesi (2-7 yaş) ve somut işlemler (7-11 yaş) dönemindeki öğrenciler için yabancı dil eğitiminde görsel, işitsel ve bedensel öğrenme yöntem ve tekniklerinin aynı anda kullanılması önemlidir. “İngilizce Eğitiminde Şarkı Kullanımı” bu üç tekniği de içinde barındıran değerli ve anlamlı bir yöntemdir zira öğrencilere hem eğlenceli bir öğrenme ortamı sağlayarak farkında olmadan öğrenmeyi gerçekleştirmekte hem de öğrencinin görsel, işitsel ve bedensel faaliyetlerini aynı anda yabancı dil eğitimine entegre edebilmektedir.

Aşağıda verilen şarkılar “sayılar” konusunu öğretmede kullanılabilecek temel şarkılar arasındadır. Öğretmenler imkanlar dahilinde şarkının videosunu izletip hareketlerini öğrencilerine yaptırabilir yada kendileri hareketleri göstermede rol model olabilir.
Five Little Monkeys Jumping on the Bed
Five Little Ducks Went Out One Day
Ten Little Indians
One Little Finger (Tap Tap Tap)
Ten Green Bottles Hanging on the Wall
There Were Ten in the Bed (and the Little One Said Roll Over)
Doğru Sayıyı Tut
Bu etkinlik her yaş grubuna entegre edilebilecek bir etkinliktir. Yabancı dil eğitiminde vazgeçilmez araç gereçlerden biri de “flashcard (eğitici görsel kart)”lardır. Bu kartlar pek çok farklı etkinlikte kullanılabilir. Örneğin “sayılar” konusunu öğretirken ilgili kartlar önce sırasıyla sonra karışık olarak gösterilerek öğrenciden sesli telaffuz istenebilir. Etkinliğe biraz canlılık katılmak istenirse yarışma ortamı düzenlenerek kartlar öğrenme ortamının farklı yerlerine asıldıktan sonra öğretmenin rakamı sesli söylemesi ile birlikte en kısa zamanda doğru rakamı bulup getiren kazanır şeklinde bir planlama yapılabilir.

Öğrenme ortamında konu ile ilgili poster tarzı görsellerin sürekli bulundurulması da görsel hafızayı güçlendirecektir.
Kendi Sayını Yap
Özellikle işlem öncesi (2-7 yaş) ve somut işlemler (7-11 yaş) dönemindeki öğrenciler için ince motor becerilerini destekleyici etkinlikler ve yaparak yaşayarak öğrenme oldukça faydalıdır. Bunu yabancı dil eğitimi ile destekleyecek pek çok etkinlik mevcuttur. Örneğin “sayılar” konusu için mevcut pek çok kes-yapıştır, boyama, nokta birleştirme… gibi etkinliklere kolaylıkla ulaşılabilmektedir.

Bu tarz etkinlikler, oyun hamurlarından veya legolardan rakamlar yapıp sesli telaffuz etme yada duyduğu rakamın şekline girme gibi eğlenceli etkinlikler ile desteklenebilir.
Tekerleme, Hikaye Ve Bilmeceler
Bu etkinlikler her yaş grubuna entegre edilebilecek etkinliklerdir. Hem okuduğunu anlama becerisini hem telaffuzu hem de düşünme becerisini destekleyen bu etkinlikler ile öğrenciler farkında olmadan eğlenerek ve kolaylıkla mevcut konuyu öğrenebilir. “Sayılar” konusu ile ilgili bu tarz etkinliklere kolaylıkla ulaşılabilmektedir.

İleriki seviyelerde ise sayının yazımı, cümle içinde kullanımı şeklinde yazma etkinlikleri ile konu pekiştirilebilinir.
5 Oyunla Sayıların Öğretimi
Bingo
Bizdeki tombala oyununa oldukça benzey
en, içinde farklı sayılar barındıran özel kartlarla oynanan bir oyundur. Öğrenci öğretmenin telaffuz ettiği sayı kendi kartında varsa işaretler; sayıları önce bitiren kişi yada grup kazanır. Özellikle ileri seviyedeki sayıların öğretimi ve pekiştirilmesi için idealdir.

Buzz
Öğrenciler 1’den itibaren sırayla saymaya başlar. 7 ve katlarına denk gelen her sayı yerine o sayının denk geldiği öğrenci “buzz” demek zorundadır ve bu sıralama gittikçe hızlı bir şekilde yapılmalıdır. Hedef kelime sayısının artmış olduğu kalabalık gruplar için ideal bir oyundur.

Guess The Number
Öğrenciler sırayla tahtaya çıkar ve kendilerine öğretmen tarafından sessizce söylenmiş olan sayıyı ipuçları ile sınıfa anlatmaya çalışır. Sayıyı doğru tahmin eden, yeni anlatıcı olacaktır. Hem konuşma becerisini geliştirmede hem de sayıların pekiştirilmesinde kullanılabilecek faydalı bir oyundur.


Number Code
Hedef kelimeler ayrı ayrı kağıtlara yazılıp bir kutuya konur. Her öğrenci gelip kutudan bir kart çeker, çektiği sayıyı doğru şekilde telafuz eder ve tahtaya yapıştırır. Tahtadaki sıralama doğru olmalıdır. (Öğretmen sıralamayı teker teker, ikişer, üçer… şeklinde değiştirebilir.)

Let’s Dance With Numbers
Öğretmen sınıfta bir şarkı açar. Öğrenciler karışık şekilde öğrenme ortamında yürür. Şarkı belirli aralıklarla durdurulur ve her durduruluşta öğretmen bir rakam söyler. O rakamdaki öğrenci sayısı kadar toplanabilen ilk grup yarışmayı kazanır.

Sayıları okuma ve yazmada belirli düzeyde ilerleme sağlandığında konu, günlük konuşma konuları ile ilişkilendirilebilir. (saat, tarih, dört işlem, telefon numarası okuma…vb) Böylelikle yabancı dilde kelime edinimi ile konuşma becerisi birlikte kazandırılmış olacaktır.

Yabancı dil eğitimini ezberci yöntem ve tekniklerden uzaklaştırarak; öğrenci merkezli ve
etkinlik ağırlıklı planlamak hem öğretmeni mesleki yönde geliştirmekte hem de öğrencilerde kalıcı öğrenme sağlamaktadır.

Yazar: İngilizce Öğretmeni Yağmur TOKA

Kaynak: http://blog.classloom.com/tr/ingilizce-sayilar-ogretiminde-5-etkinlik-5-oyun/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim