Öğretmen Diyarı

İngilizce hocanız, internet!

Önder ÖNDEŞ
Araştırmalar dil öğrenmenin en iyi yollarından birinin kaynakları çeşitlendirmek olduğunu söylüyor. Videolar, ses kayıtları, quizler gibi. İnternetteki bazı siteler de bu zorlu süreci bir ders olmaktan çıkararak günlük hayatın parçası haline getiriyor.

Özellikle konuşmasını geliştirmek isteyenler için tasarlanmış bir platform. Aldığınız kredilere göre profesyonel eğitimcilerle video görüşmeler yapabileceğiniz gibi, öğrendiğiniz dili konuşan kişilerle de iletişime geçebilirsiniz. Bildiğiniz dilleri belirttikten sonra eğitimci olmanız da mümkün. Çeşitli dökümanlar da indirilebiliyorsunuz. Dil öğrenmenin bu ‘interaktif’ yoluyla yeni insanlarla tanışabilir ve karşılıklı bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz. (italki.com)

Engvid, Kanadalı profesyonel İngilizce eğitimcilerinin video dersler verdiği, tamamıyla ücretsiz bir platform. Her seviyeye göre belirlenmiş ‘speaking’, ‘listening’, ‘grammer’, ‘reading’ olarak onlarca başlık altında yüzlerce video, İngilizce öğrenenlerin hizmetine sunuluyor. İster hesap açın, ister açmayın videolara ulaşabiliyorsunuz. Her videodan sonra konuyla ilgili küçük bir quiz yapılıyor. Video dersler seviyenize göre 3 bölüme ayrılıyor; ‘beginner’, ‘intermediate’ ve ‘advanced‘. Konusunda uzman yedi eğitimci derslerini anlaşılır konuşma diliyle aktarıyor. Özellikle James’in dersleri izlenmeye değer. James, İngilizceyi eğlenirken nasıl öğretebilirim sorusuyla yola çıkmış. Dersleri bir stand-up tadında. İçerik çok çeşitli. Birbirine karıştırılan kelimeler, sıkça yapılan hatalar, argo kullanımlar, telaffuz, kelime dağarcığı, günlük ifadeler, seyahat ve iş İngilizcesi... Videoların uzunluğu 15 dakikayı aşmıyor. Bu da derslere ilginizi kaybetmemenizi ve öğrendiklerinizin kalıcı olmasını sağlıyor. Bir öneri, not tutmaya çalışın. Böylelikle çok yararlı bir çalışma defteri oluşturabilirsiniz. Engvid’te ayrıca uluslararası yabancı dil yeterlilik sınavı IELTS’le ilgili dersleri de takip edebilirsiniz. (engvid.com)

Duolingo, her şeyden önce dil öğrenmeyi keyifli hale getiren bir site. İngilizce ve Almanca pratik yapabiliyorsunuz. Sitede ilk etapta seviye tespit sınavıyla karşılaşıyorsunuz. Ağırlıklı çeviri ve dinlemeden oluşuyor. Ardından dil seviyeniz belirleniyor. Bu seviyede edatlardan bağlaçlara birçok konuda keyifli testleri yapabilirsiniz. İlerledikçe ‘günlük seri’leriniz artıyor. Düzenli alıştırma yapmadığınızda skor kaybetmeye başlıyorsunuz. Platform bu sayede sizi başında tutmaya ve her gün pratik yapmaya zorluyor. Site ayrıca takıldığınız noktalarda diğer kullanıcılarla tartışma olanağı da tanıyor. ‘Tercüman ol’ sekmesine tıkladığınızda birçok farklı konudaki çeviri yarışmalarına da katılabiliyorsunuz. Duolingo, Facebook’taki arkadaşlarınıza davetiye göndererek çevrenize yenilerini eklemenize de izin veriyor. Kitapların başında sancılı saatler geçirenlere ilaç gibi gelecek. (duolingo.com)

Bu sitede, dünyanın en köklü basın kuruluşlarından BBC’nin imzası var. BBC’nin haberlerine, siteye girmeden önce göz atarsanız, İngilizcesi’nin diğer birçok gazeteye göre daha kolay ve anlaşılır olduğunu göreceksiniz. BBC Learning English sizden en azından ‘lower intermediate’ seviyesinde olmanızı bekliyor. Yani siteden en iyi faydayı sağlamak istiyorsanız, bu seviyeye gelene kadar başka kaynaklardan faydalanın. Sitede çeşitli dramaları, quizleri, günlük konuşma pratiklerini, kısa haber özetlerini bulabilirsiniz. BBC, İngilizce’nin gerçekten önemli noktalarını başarıyla ön plana çıkartıyor. Birçok konuda hazırlanmış altı dakikalık ses kayıtlarını ister cihazlarınıza indirip, isterseniz de sadece tıklayarak dinleyebilirsiniz. (bbc.co.uk/learningenglish)

Tüm dil öğrenme platformları içinde özellikle son yıllarda adını duyurdu. Gerek mobil uygulamaları, gerekse de ana sitesiyle 12 dilde hizmet veriyor. Sitenin 35 milyon kullanıcısı var. Sadece İngilizce için değil, Rusça, Çince ve Japonca gibi internette kaynak bulmakta zorlanılabilecek dillerde de pratik yapma imkânı veriyor. Hangi dili öğrenmek istediğinizi seçerek işe başlıyorsunuz. Küçük bir seviye tespit sınavının ardından siteye giriş yapıyorsunuz. Her seviyede birçok konu yer alıyor. İş ya da seyahat İngilizcesi gibi içerikler, ‘hafta sonu gezisi’, ‘aşçılık’, ‘haberler’ ve ‘kendini ifade etme’ gibi birçok başlık bulunuyor. Ana dili İngilizce olan diğer kullancılarla sohbet etme şansı da tanıyor. Bu sayede günlük kullanımları daha iyi kavrayabiliyorsunuz. Dönemsel seçenekler halinde sunulan premium hesabı alırsanız, interaktif sınav ve kelime, okuma ve yazma alıştırmaları gibi birçok farklı içeriği de edinebiliyorsunuz. (busuu.com)

Bu site orta-üst seviyede İngilizcesi olanlar için eşsiz. BBC’nin dünya çapında derlediği haberleri ve programları bulabileceğiniz BBC World Service Radio’yu çevrimiçi dinleyebilirsiniz. Mükemmel telaffuzlarıyla BBC spikerlerinden çok şey öğreneceksiniz. İlk aşamada biraz zor gelebilir. Fakat özellikle belli aralıklarla tekrarlanan dünya haberlerini, birkaç dinlemeden sonra anlamaya başladığınızı göreceksiniz. BBC World Service Radio sadece İngilizce için değil, aynı zamanda genel kültür adına da size çok şey katacak. Bu arada kısa belgeselleri de dinleyebilirsiniz. Son dönemlerde oldukça popüler olan ‘World War One: The War That Changed The World’ (Birinci Dünya Savaşı: Dünyayı Değiştiren Savaş) belgesel serisine de göz atabilirsiniz. (bbc.co.uk/worldserviceradio)

Hürriyet: Haber, Analiz, Köşe Yazısı…

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler:
ingilizce hocanız internet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol