Öğretmen Diyarı

İnce motor gelişimi demek?

Çocuklarda iki gelişime önem verir eğitmenler; Kaba Motor gelişimi ve ince motor gelişimi. Daha önce size kaba motor gelişimi ve detaylarını anlatmıştık. Anne-bebek yazıları içinde detayları bulabilirsiniz. Peki ince motor gelişimi ne demek?

•İstemsiz yakalama
Yenidoğan, parmaklarını ve baş parmağını tipik olarak sıkıca yumruk yapma eğilimindedir. Avucuna yerleştirilen herhangi bir objeyi sıkıca refleks olarak kavrar ve bırakmaz. Normal gelişim, istemli bir kavramanın oluşmasıyla sonuçlanır.

•İstemli yakalama
Bebeğiniz 3-4. ayında, yakınında bulunan cisimlere elini savurmaya başlar. El oyunu için her iki elini bir araya getirir. Yaklaşık 4-5 aylıkken, cisimleri kendilerine çekmek için ellerini kullanmaya başlar ve işaret parmağını kullanır. Bu gelişim, küçük cisimlerin tutabilmesini sağlar.

•Cisimleri dizebilme zamanı
Cisimleri düşürmek ve atmak, cisimleri kabından çıkarıp tekrar koymak; tabak ve kaşık kullanmak 2 yaş civarında belirgin hale gelir. Küçük küpleri dizmesi, çocuğun ince motor planlama ve kontrolündeki gelişmelerini gösterir. Çocuklar dizilimde ustalaştıktan sonra, sizin cisimleri düzenlemenizi izleyerek taklit etmeye başlar.

 

 

 

sozcu.com.tr

Anahtar Kelimeler:
ince motor gelişimi demek

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim