İmzasız Dilekçeleri İşleme Alma DEVRİ BİTTİ!

MEB taşra yöneticileri ve okul yöneticilerinin zaman zaman karşılaştığı sorunlarından bir tanesi de imzasız, isimsiz şikâyetler ile ilgili yapılan inceleme ve soruşturmalardır. Adını yazmayan ya da takma bir isim ile “çamur at izi kalsın” mantığı ile hareket edenlerin dilekçeleri ve mailleri artık inceleme ve soruşturma için yeterli olmayacak. Kısacası isimsiz ya da takma isimle iftira atma devri bitmiştir. Kamu görevlisi ya da kamunun yaptığı bir uygulama hakkında gerçeğe aykırı olarak iddiada bulunanlar, artık isimlerini yazmak zorundalar. Memurların üzerinde demokles kılıcı gibi duran bu uygulama artık yürürlükten kaldırılmıştır.
 

Geçen hafta sonu Mecliste Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın tümü oylanarak kabul edildi. Kabul edilen tasarı içerisinde aşağıdaki maddede bulunmaktadır.
“İsimsiz, imzasız, adressiz yahut takma adla yapıldığı anlaşılan ya da belli bir olayı ve nedeni içermeyen, delilleri ve dayanakları gösterilmeyen ihbar ve şikâyetler işleme konulmayacak.”
MEB açısından değerlendirdiğimizde Aslı astarı olmayan ama kamu yararı adı altında günlerce inceleme soruşturma yapmak zorunda kalan denetmenlerin de iş yükü bundan sonra azalacaktır. Kamu yararı adı altında kamu zarara uğramaktadır. Şikâyet eden şikâyetçi iddiasını ispat etmek zorunda kalacaktır. İddiasını ispat edemediği takdirde 657 sayılı DMK nın 25.maddesi gereği aleyhine tazminat davaları açılabilecektir.
 
Kaynak: Star

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim