Öğretmen Diyarı

İmam Hatiplerin Ruhuna El – Fatiha

2016 YGS Başvuru Kılavuzu’nda yer alan değişikliğe göre, imam hatip lisesi, öğretmen lisesi ve meslek lisesi mezunları, sınav sonuçlarını olumlu etkileyen katsayı çarpımı avantajlarını kaybetti.
Örneğin; Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunu bir öğrencinin ilahiyat fakültesi, Arap dili ve edebiyatı, İslam bilimleri, din bilimleri gibi programlara yerleştirilirken puanları 0.18 katsayıdan çarpılırken şimdi bu oran klasik liselerden bu bölümlere gitmek isteyen öğrencilerde olduğu gibi 0,12 katsayı oranına sabitlendi. İlahiyat fakültesine girerken diploma notu 70 olan bir öğrencinin fazladan elde edeceği 21 puan ile diploma notu 100 tam olan okul birincisi öğrencilerde puan kaybı 30 kadar yükseldi.

 

“Bilindiği üzere mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrencilere artı (ek) puan uygulaması bu seneden (2016) itibaren yeni mezunlar için 30.03.2012 tarihli ve 6287 sayılı Kanun değişikliği ile kalkmış bulunmaktadır. Bu anlamda diğer meslek liseleri gibi İmam –Hatip Liseleri de ek puan uygulamasından bazı bölümler için artık faydalanamayacaklar. Katkılarından dolayı değerli hocam Bekir Turunç’a teşekkürlerimi sunuyorum.

İMAM HATİPLERİN EK PUAN HAKKINI KAYBETTİĞİ BÖLÜMLER

Arap Dili ve Edebiyatı (DİL-3)

 Arapça Öğretmenliği (DİL-3)

 Dini İlimler (YGS-4)

İlahiyat (YGS-4)

İslam Bilimleri (YGS-4)

İslam ve Din Bilimleri (YGS-4)

İslami İlimler (YGS-4)

Gökhan KAÇAN - Eğitim Danışman

Kaynak: Haber Kaynağı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol