Öğretmen Diyarı

İMAM HATİPLER BİR DERS DAHA EKLENDİ

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 19. Milli Eğitim Şûrası’nda, Osmanlıca’nın imam hatip liselerinde zorunlu, diğer liselerde de seçmeli olarak okutulması yönünde alınan tavsiye kararına ilişkin dikkati çeken bir açıklama yapmıştı o günden beri gündemden Osmanlıca dersi gündemden düşmek bilmiyor Haberin detayı için bizden ayrılmayınız 

 

Memur-Sen'e bağlı Bem-Bir-Sen üyesi olan bir grup, Osmanlı Türkçesi'nin Anadolu imam hatip liselerinde zorunlu hale getirilmesine destek sebebiyle Sultanahmet'teki 2. Abdülhamid'in türbesi önünde toplu bir eylem yaptı.

 

2. Abdülhamid'in türbesi önünde bir araya gelen Bem-Bir-Sen üyeleri, "Osmanlıca Türk tarihinin tapusudur", "Osmanlıca tarihimizdir", "80 yıllık hasret bitmeli" yazılı dövizler ile Osmanlıca ve Türkçe yazılı "Bu Osmanlıca dersine destek sebebiyle bir eylemdir" pankartı açtı.

Grup adına açıklamada bulunan Bem-Bir-Sen 7 No'lu Şube Başkanı Niyazi Karakoç, geçmişini bilmeyenin geleceğine yön veremeyeceğini söyledi.

Arşivlerde Osmanlıca 165 milyon belgenin gün yüzüne çıkmayı beklediğini dile getiren Karakoç, "Osmanlıca'nın öğretilmesindeki maksat, Osmanlıca yazıp çizmekten ziyade tarihsel birikimlerimiz ve kaynaklarımızın yeni nesillerimizce okunup, anlaşılabilmesidir" dedi.

Konuşmanın ardından alana yerleştirilen yazı tahtası ve sandalyelerle temsili bir sınıf oluşturuldu. Sandalyelere oturan katılımcılara kısa süreli Osmanlıca dersi verdi. Tahtaya Osmanlıca, "Oku. Yaradan Rabbinin adıyla oku" ayeti yazıldı. Ardından da katılımcılar, yazıyı okudu.

Eylemin sonunda katılımcılara Osmanlıca ders kitabı dağıtıldı.

 

TBMM Genel Kurulu’nda bakanlığının 2015 bütçesine ilişkin konuşan Avcı, Şurada alınan 185 tavsiye kararının tartışılmadığını, sadece Osmanlıca’ya odaklanıldığını belirterek, şunları söyledi:

 

 

“Milli eğitim Bakanlığı on yıldan beri sosyal bilimler liselerinde Osmanlıca’yı zorunlu ders olarak zaten okutuyor. Oradan aldığımız birikim, deneyim, uygulamalardan çıkardığımız örneklemeler üzerinden bunun yaygınlaştırılması konusunda komisyonda bütün okullara, ortaöğretim okullarına yaygınlaştırılması için bir tavsiye kararı önerisi geldi.

 

Altyapı vurgusu

 

 

Genel Kurul’da bu, özellikle nitelikli öğretmen temininde karşılaşılabilecek sorunları göz önüne alarak şimdilik -sosyal bilimlerde de zaten zorunlu- Anadolu imam-hatip liselerinde zorunlu olsun, diğerlerinde bir süre daha seçmeli devam etsin, gerekli altyapı sağlandıktan sonra oralarda da... Belki zorunlu yapmaya da gerek yok çünkü zaten bu derslere ciddi bir talep var. Ayrıca bizim halk eğitim merkezlerinde açtığımız kurslar var. Buralardaki Osmanlıca, Osmanlı Türkçesi kursu gören, sertifika alan vatandaşlarımızın sayısı da 175 bin bu sene itibarıyla. Bu Osmanlıca tartışmalarının en güzel tarafı o oldu. Bu harflerin, Arap alfabesinde olmayan pek çok başka Türk harfleri ihtiva ettiği, 1928’den önce sekiz yüz sene boyunca bu harfleri kullandığımızı, Nutuk da dâhil olmak üzere, orijinalinde bu harflerle yazıldığını milletçe bir kere daha hatırlamış olduk.”

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 2-6 Aralık tarihleri arasında düzenlenen 19′ncu Milli Eğitim Şurası’nın 3′ncü gün çalışmalarında, Osmanlıca dersinin zorunlu hale getirilmesi kararı alındı.

 

Şuranın bu yılki gündemini oluşturan dört ana başlıktan biri olan “Öğretim Programları ve Haftalık Ders Çizelgeleri”nin görüşüldüğü komisyonda, Osmanlı Türkçesi’nin zorunlu ders olarak bütün liselerin öğretim programlarında yer alması önerisi oy çokluğuyla kabul edildi.

 

Önerinin görüşülmesi sırasında bazı katılımcılar, Türk halkının kendi dedesinin mezar taşını okuyamayan tek millet olduğunu ve talep olduğunu savundu. Aleyhtekiler ise tarihe merakı olan öğrencilerin bu dersi seçmeli olarak alması gerektiğini söyledi.

 

6 Aralık’ta sona erecek şurada, komisyonların hazırlayacağı raporlar, genel kurula sunularak, karara bağlanacak. Alınan kararlar, tavsiye niteliği taşıyor.

 

kamuturk.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim