Öğretmen Diyarı

İmam Hatip Liselerindeki Öğrenciler Kararsız

Dershanelerin temel liseye dönüşmesiyle birlikte, imam hatip liselerinde okuyan öğrencilerden bir çoğu son sınıfta üniversite sınavlarına hazırlanabilmek için temel liselere kaydını aldırmaya başladılar. Ancak 3 yıl boyunca imam hatip lisesinde mesleki dersler görmüş ve bu branşta görev yapmayı düşünen bir çok öğrenci temel liseye geçtiklerinde bu haklarını kaybetmiş olacaklar.

Bu nedenle ya temel liseye geçiş yaparak normal bir bölüm için sınavlara girecekler ya da imam hatip liselerinde devam ederek, kendi okullarında açılan takviye kurslarına giderek açıklarını kapatmaya çalışıp sınavlara hazırlanmaya çalışacaklar.

İmam Hatip Mezunlar Derneği, meslek lisesi öğrencileri, Özel Okullar Derneği ve çeşitli sivil toplum örgütleri, sorunu Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya iletti. Bakan Avcı, konunun ele alınması ve formüller geliştirilmesi talimatı verdi. 

Çift Diploma Şansı Tanınabilir

Son sınıfta temel lisede eğitim almak isteyen imam hatip ve meslek lisesi öğrencileri için iki ayrı formül üzerinde duruluyor. Formüllerden ilki imam hatip ve meslek lisesi öğrencilerine "çift diploma" hakkı verilmesi. Bu formüle göre, öğrenciler son yıl temel liseye nakil olsa bile dışarıdan meslek derslerini vererek imam hatip ve meslek lisesi diplomasına sahip olabilecek. Ayrıca temel lise diploması da ellerinde olacak. 

Okurken Mezun Öğrenci Gibi Gösterilebilirler

İkinci formül ise "mezun statüsü" adı verilen sistem. Temel liselerde açılan takviye kurslarından sadece temel lise öğrencileri ve mezunlar yararlanabiliyor. Düzenleme hayata geçerse imam hatip ve meslek lisesi öğrencileri de temel liselerde takviye kursu alabilecek. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, bu iki formül için yönetmelik veya genelge düzenlemesi yapılmasının yeterli olacağını söyledi.

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol