Öğretmen Diyarı

İlkokul Ortaokul Aynı Binada İkili Eğitim
 Tarafımca bilgi edinme sistemine aşağıdaki yazı ile başvuru yapılmış ve gelen cevap ektedir. Fakat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce ısrarla ödenmeyeceği yazı ile tekrar bildirilmiştir. Bilgi Edinmeye Yazdığım Yazı: Tarsus Mehmet Akif Ersoy Ortaokulunda Müdür yardımcısı olarak görev yapmaktayım. Okulumuz tek müdüre bağlı olarak aynı binada sabah ortaokul, öğleden sonra ilkokul olarak faaliyet göstermektedir.

Bakanlığımız İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün Niğde Valiliğine göndermiş olduğu 14/12/2016 tarihli ve 869-E.12865537 sayılı yazılarında “Diğer taraftan, 14.08.2013 tarihli ve 28735 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2014 ve 2015 Yıllarım Kapsayan 2. Donem Toplu Sözleşmenin "Eğitim, öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme” bölümünün “İkili Öğretim yapan örgün eğitim kurumları Yöneticilerinin ilave ek ders ücreti” başlıklı 7’nci maddesinde; "(1) 2006/11350 sayılı Kararın 10’uncu maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi uyarınca örgün ve yaygın eğitim kurumlarındaki yöneticilere ödenmekte olan ek ders ücreti, ikili öğretim yapan örgün eğitim kurumlarındaki yöneticilere ders yılı suresince haftada 2 saat artırımlı ödenir” hükmü yer almıştır.

Bu durumda söz konusu okul müdürünün aynı binada sabah ilkokul, öğleden sonra ortaokul olarak eğitim vermek üzere faaliyet yürütülen iki okulun müdürlüğünü birlikte yürütüyor olması şartıyla, fiili olarak ikili öğretim kapsamında görev yaptığı göz önünde bulundurulduğunda, bu görevine bağlı olarak ek ders ücretinin iki saat artırımlı ödenmesi gerektiği değerlendirilmektedir.  Bununla birlikte, iki okulun müdür yardımcıları ayrı olduğundan, müdür yardımcılarının bu kapsamda ek ders ücretinden yararlandırılmaları mümkün bulunmadığı gibi, ilkokul ve ortaokulun müdürlerinin ayrı olması durumunda her iki müdüründe söz konusu ek ders ücretinden yararlandırılmalarının mümkün olmayacağının hatırlatılmasında yarar görülmektedir.” denmektedir. Bu durumda ilkokul ve ortaokulun tek müdüre bağlı olarak aynı binada faaliyet gösterdiği bir  okulda görev yapan müdür yardımcısın söz konusu 2 saat artırımlı ekders ücretinden yararlandırılıp yararlandırılmayacağının, eğer yararlandırılmayacaksa çalışma saatlerinin ne şekilde düzenleneceğinin tarafıma bildirilmesini arz ederim. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim