Öğretmen Diyarı

İlkokul birinci sınıflara da özel yetenek sınavı!

2015-2016 Bilim ve Sanat Merkezleri Öğrenci Tanılama Kılavuzu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinde yayınlandı.

Okul öncesi eğitim, ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki özel yetenekli öğrencilerin (resim, müzik ve genel zihinsel yetenek) örgün eğitim kurumlarındaki eğitimlerini aksatmayacak şekilde bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını ve kapasitelerini geliştirerek en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla açılmış olan bağımsız özel eğitim kurumları olan BİLSEM’lerin değerlendirme sınavlarına bu yıldan itibaren ilkokul birinci sınıf öğrencileri de girebilecek.

Özel yetenekli öğrencilerin özel eğitim aldığı, MEB’e bağlı özel eğitim kurumları olan ‘Bilim ve Sanat Merkezleri’ne öğrenci seçimi Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından her yıl belirlenen sınıf seviyesine ve uygulama takvimine göre yapılıyor.

2014-2015 eğitim öğretim yılında ilk defa merkezi sınavla 2, 3 ve 4. sınıf seviyelerinden öğrenci seçimi yapılmış yeterli performans gösteren öğrenciler bireysel değerlendirmeye alınmışlardı. Kılavuza göre; 2015-2016 eğitim öğretim yılında Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından bilim ve sanat merkezlerine öğrenci seçimi 1, 2, 3 ve 4. sınıf seviyelerinden olacak. Ancak bu yıl ilk defa 1. ve 2. sınıflar ile 3. ve 4. Sınıflar için merkezi sınavlar farklı tarihlerde yapılacak.

GRUP TARAMA SINAVI TABLETLE YAPILACAK

1. ve 2. sınıflar grup tarama sınavı il tanılama sınav komisyonu tarafından velilere verilen tarih ve uygulama yerlerinde, 10-20 kişilik gruplara elektronik
ortamda tablet uygulaması ile 11.01.2016- 29.04.2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 1. ve 2. sınıflar grup tarama sınav sonuçları 05 Mayıs 2016 tarihinde öğrenci kimlik numarası ve doğum tarihi ile birlikte http://www.meb.gov.tr adresinden öğrenilebilecek.

3. ve 4. SINIF DÜZEYİNE MERKEZİ SINAV

3. ve 4. sınıf düzeyi için Grup Tarama Sınavı Bakanlığın Ölçme ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü tarafından merkezi sınav şeklinde uygulanacak. 3. ve 4. sınıf düzeyinde olup merkezi sınava girecek öğrencilerin sınav giriş belgeleri bağlı bulundukları okul müdürlüklerince 26.01.2016-12.02.2016 tarihleri arasında çıktısı alınarak onaylanacak ve öğrencilere verilecek. 3. ve 4. sınıflar Bilim ve Sanat Merkezleri Grup Tarama Sınavı 14 Şubat 2016 tarihinde saat: 10.00’da Bakanlıkça belirlenecek 81 il ve ilçe merkezlerinde gerçekleştirilecek. Sınav soru ve cevap anahtarları 16 Şubat 2016 tarihinde http://www.meb.gov.tr adresinden yayımlanacak.

Sınav sonuçları 09 Mart 2016 tarihinde öğrenci kimlik numarası ve doğum tarihi ile birlikte http://www.meb.gov.tr adresinden öğrenilebilecek.

 

Sözcü

 

 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol