Öğretmen Diyarı

İlkokul 3. sınıflara “Fen Bilimleri” dersi

Zaman hiç durmadan hızla ilerliyor ve insanoğlu bu âlemdeki macerasına aralıksız devam ediyor. Bu arada insanlığın ortak mirası bilim de birike birike günümüze kadar büyüyerek geliyor. Bu bilgi birikimi yıllar önce doğru bilinen bazı olayları günümüzde kanıtlanan bilimsel gerçekliklerle farklı şekillerde tanımlıyor. Ders kitaplarında bu konu, en basit örneği ile dünyanın şekli ve hareketleri örneklendirilerek öğrencilere anlatılmaya çalışılmaktadır. Eski insanların dünyayı dümdüz bir yer olarak kabul ettikleri, hatta bir öküzün boynuzları arasında sıkıştırıldığını, öküz sallandıkça da depremlerin meydana geldiği kurgusu anlatılır. Fakat insanoğlu zamanla bilgi, deney ve gözlemlerle bunun böyle olmadığını kanıtlamıştır. Bu gün uzaya yollanan araçlarla dünyamızın şekli ve her türlü hareketi kolaylıkla izlenebilmekte kaydedilmektedir. Çok küçük bir çocuğa bile dünyanın şekli sorulduğunda en azından “Yuvarlaktır.” cevabı alınabilmektedir.

Yazıma niçin böyle bir giriş mi yaptım? Ülkemizde her hükümet değiştiğinde Milli Eğitim Bakanlığı devir tesliminde, bakanlığın ders kitapları programlarının değişiminde siyasal içerikli değişimlerin yapılması polemik konusu yapılırdı. Fakat bu gün MEB de yapılan ders programları değişimleri bunun biraz ötesindedir. Bilimsel gelişmeler ve değişimler MEB ders kitapları ve programlarında değişikliklerin yapılmasını gerekli kılmaktadır.

 

Kamuoyunda “4+4+4 eğitim sistemi” olarak bilinen yeni düzenleme 2012 yılında kabul edilmiş ve 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanmaya başlanmıştır. Bu sistemde eğitim öğretim 4 yıl ilkokul, 4 yıl ortaokul ve 4 yıl lise olmak üzere 12 yıl zorunlu hâle getirilmiştir. Fakat derslerin ve ders programlarının yenilenmesi kademeli olarak ele alınmıştır. İşte bu eğitim öğretim yılından itibaren bizden öncekilerin “Tabiat Bilgisi”, bizlerin “Fen Bilgisi”, çocuklarımızınFen ve Teknoloji” adı altında okudukları dersin adı kademeli olarak 3, 5 ve 6. sınıflardaFen Bilimleri” olarak değiştirilmektedir.

 

Dersin sadece adının “Fen Bilimleri” olarak değiştirilmesi çok bir anlam ifade etmez. Fakat dersin adı ile birlikte asıl yapılması gereken ders programlarının da güncellenmesi ve yenilenmesidir. MEB de işte tam bunu yapmaktadır. Fen Bilimleri dersini 2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren ilkokul 3. sınıflardan başlatıyor. İlkokul 3. sınıflara yeni eklenen ders ile ilkokullardaki ders saati sayıları da ister istemez değişmekte, yeniden belirlenmektedir. Yeni eklenen “Fen Bilimleri” dersiHayat Bilgisidersini ortadan kaldırmıyor. Fakat Hayat Bilgisi ders konularının bir kısmını “Fen Bilimleri” dersine kaydırıyor. Aynı zamanda bir üst sınıf olan 4. sınıftaki fen dersinin konularının bir bölümünü de seviye uyarlaması ile 3. sınıflara monte ediyor. Bu yıl 4. sınıflarFen ve Teknoloji” dersi okuyacak. Onlardaki dönüşümde kademeli olarak gerçekleşecek.

 

Eski sistemde ilkokullarda Türkçe, Matematik, Hayat bilgisi olmak üzere üç mihver ders vardı. Bu gün ise Türkçe, Matematik, Hayat Bilgisi, Fen Bilimleri, İngilizce olmak üzere 5 mihver ders vardır.

 

MEB “Fen Bilimleri” dersi öğretim programında araştırma-sorgulamaya dayalı öğrenme yaklaşımını esas almıştır. 3. sınıfFen Bilimleri” dersi programında 7 ünite yer almaktadır. “Beş Duyumuz, Kuvveti Tanıyalım, Maddeyi Tanıyalım, Çevremizdeki Işık ve Sesler, Canlılar Dünyasına Yolculuk, Yaşamımızdaki Elektrikli Araçlar, Gezegenimizi Tanıyalım.”

 

MEB sistemdeki yapısal değişikliklerden sonra asıl meseleye bu yapıların içlerini doldurmaya tam hız başlamıştır. Okulların ilkokul, ortaokul ve lise olarak birbirlerinden tamamen ayrılmaları daha önceden söylendiği gibi dönüşümü tamamlanamayan az sayıdaki okulun da dönüştürülmesi ile birlikte 2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren tamamen gerçekleştirilecektir. Bununla birlikte ders programlarının da tam olarak yenilenmesi ve güncellenmesi ülkemizdeki eğitim öğretimin kalitesini bir nebze daha yükseltecektir.

 

***

 

Bu arada kamuoyunu uzun süre meşgul eden ve “Dershaneler tasarısı” olarak bilinen “Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” TBMM’ye sunuldu.

 

Bu konuyu önümüzdeki günlerde ele almak üzere, hepinize iyi bir hafta sonu diliyorum. (Ekrem Aytar-memurhaber)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol