Öğretmen Diyarı

İlköğretim Yönetmeliğindeki Yenilikler

Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği ile Okul Öncesi Kurumları Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle birlikte yeni eğitim öğretim yılına yepyeni yönetmeliklerle başlıyor. Peki öğretmenleri, öğrencileri ve velileri yakından ilgilendiren yönetmeliklerdeki değişiklik ne oldu? Bu kişiler yönetmelik değişikliğinden nasıl etkilenecek? Yönetmelik değişikliğindeki ayrıntıları sizlere açıklıyoruz. 

Öğretmen ders programlarının hazırlanmasında eski ilköğretim yönetmeliğinde herhangi bir madde yer almadığı için mazereti olan öğretmenler için program belirlemede zorluklar yaşanıyordu. Yeni yönetmelikte öğretmene mazeret hakkı tanındı. “Haftalık ders programı, öğretim yılı başında ve gerekli hâllerde ders yılı içinde okul yönetimince hazırlanır. Bu programda yönetici ve öğretmenlerin okutacakları derslerin gün ve saatlere göre öğretmenlerin mazeretleri de dikkate alınarak dengeli olarak dağılımı yapılır ve ilgililere imza karşılığı duyurulur.” işte bu madde öğretmenlerin birçok sıkıntısını giderecek gibi görünüyor.

 

 

Yemek ve dinlenme sürelerinin üst sınırları arttırıldı. Eski yönetmelikte bir ders saati en az 40 en fazla 60 dakika olarak belirlenmişti. Yeni yönetmelikte en az 40 en fazla 90 dakika olarak belirlendi. Yani tam gün eğitim veren okullar istedikleri takdirde öğle arasını uzatabilecek.

 

Beslenme tenefüsü yapma zorunluluğu yeni yönetmelikle birlikte kaldırıldı. Eski yönetmelikte beslenme amacıyla bir tenefüsün en az 20 dakika olması gerekiyordu. Şimdiki yönetmelikte okul yöneticilerinin ders aralarında en az 10 dakika mola vermesi talimatı getirildi. Böylece bir tenefüsün 20 dakika olması gibi bir zorunluluk kaldırıldı. 

 

Öğrenciler için performans ödevi kaldırıldı. İşte bu sanırım hem veli hem öğrenci hem de öğretmenleri sevindiren bir gelişme olabilir. Eski yönetmelikte öğrencinin not ortalamasının belli bir kısmı öğretmenin belirlenen konular için öğrenciye vereceği ödevin belli kriterlere göre değerlendirilmesi sonucu oluşturulan puanlamayla belirleneceği açıklanıyordu. Yeni yönetmelikte performans ödevi gibi bir zorlama ortadan kalktı. Bunun yerine öğrenci başarısının 5, 6, 7, 8. sınıflarda sınıf içi performans, derse katılım ve ilgi ile ders etkinliklerine katılmadaki istek dikkate alınarak puan verilecek. Öğretmenin kanaati artacak. Öğrenciye verilen ödevin verimsiz olduğu ve çoğu zaman başkasına yaptırıldığı biliniyordu. İşte bunun yerine öğrencinin sınıf içinde ne kadar etkin olduğuna dikkat edilerek puan verilecek.

 

Sınıf geçmek zorlaşacak. Eskiden pek çok zayıf notla ortalama 45'in üzerindeyse sınıf geçiliyordu. Yeni yönetmelikte bir öğrencinin üst sınıfa geçebilmesi için bir ders notunun iki dönem ortalamasının en az 45 olması gerekiyor. Yani ortalamayla geçme sistemi ortadan kalkıyor. Tüm derslerden başarılı olma şartı getiriliyor. Başarılı olmayan öğrencinin yıl sonunda sorumluluk veya ortalama yükseltme sınavlarına girerek bu dersleri vermesi gerekecek.

 

Öğrencinin davranış notunu artık rehber öğretmeni verecek. Eski yönetmelikte şöyle denmekteydi. "Öğrencinin derslerine birden fazla öğretmen giriyorsa sınıf öğretmeni, diğer öğretmenlerin de görüşünü alarak davranış notunu belirler. İmam hatip ortaokulu ve liseleri ile diğer ortaokullarda da tüm öğretmenler ayrı ayrı değerlendirme yapar." Bu madde değiştirilerek şöyle güncellendi: "Bir öğrencinin davranış notu şube rehber öğretmeni tarafından davranış puan ölçütleri kullanılarak ve öğrencinin diğer öğretmenlerinden de değerlendirme alınarak 1-Geliştirilmeli 2-İyi 3-Çok İyi dereceleriyle belirlenir." 

 

Öğrenci devamsızlık sınırı kesin olarak belirlendi. Devamsızlıktan kalma sistemi yeniden getirildi. Artık öğrenci özürlü devamsızlık sınırını geçtikten sonra sınıf tekrarı yapmak zorunda kalacak. İlköğretimde özürlü devamsızlık 20 gün olarak belirlendi. Bu sınırı geçen öğrenci hakkında kararı okul öğretmenler kurulu verecek. Alınan gerekçeli karar öğrenci kişisel değerlendirme tutanağına işlenecek ve e-okul sisteminde de belirtilecek.

 

Öğretmenlerin nöbet süreleri uzatıldı. Eski yönetmeliğe göre bir öğretmenin nöbetçi olduğu gün görev süresi ders başlamadan 20 dakika önce başlayıp ders bitiminden 20 dakika sonra sona eriyordu. Yeni yönetmelikte ise ders başlamadan 30 dk. önce, ders bitiminden 30 dk. sonra şeklinde güncelleme yapıldı.

 

Öğrenciye verilen başarı belgesiyle üstün başarı belgesi ve onur belgesi uygulaması sona erdi. Bunun yerine iftihar belgesi getirildi. Ulusal ve uluslararası yarışmalara katılan, yarışmalarda dereceye giren, çeşitli sosyal ve kültürel faaliyetlerde etkin olarak çalışan, sanat etkinilklerine düzenli olarak katılan, öğretmeninin ve öğrenci arkadaşlarının takdirini kazanan, çevresinde iyi ahlaklı, terbiyeli ve başarılı olarak bilinen ve davranışları kurul tarafından iyi olarak tespit edilen öğrencilere iftihar belgesi verilecek.

İşte bu değişikliklerle birlikte ilköğretim ve ortaöğretime resmen başlıyoruz. 1. sınıftan 8. sınıfa kadar görev yapan tüm öğrenci, veli ve öğretmenleri etkileyecek olan bu yönetmeliğin tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Bu hafta 1. ve 5. sınıf öğrencileri okula uyum programı kapsamında derslere başladı. Önümüzdeki hafta yani 15 Eylül pazartesi günü tüm okul türlerinde eğitim ve öğretim başlayacak. Koca bir tatil sona erecek. Bu vesileyle tüm öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin ve velilerimizin yeni eğitim öğretim dönemini tebrik ediyor, hepinize başarı dolu bir yıl diliyoruz. Aşağıda vereceğimiz linke tıklayarak yeni eğitim öğretim yönetmeliğindeki tüm maddelere ulaşabilirsiniz.

 

İlköğretim Kurumları Yönetmeliği İçin Tıklayınız 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim