Öğretmen Diyarı

İLKÖĞRETİM MEZUNLARI DMO’DA BİLGİSAYAR İŞLETMENİ OLABİLECEK

Devlet Malzeme Ofisinde görev yapan memurlar ile sözleşmeli personelin görevde yükselme ve unvan değişikliklerine ilişkin usul ve esaslar yeniden belirlendi.


Resmi Gazete’de bugün yayımlanan “Devlet Malzeme Ofisi Personeli Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği”, 18/4/1999 tarihinde DMO’da çalışmakta olanların Bilgisayar İşletmeni pozisyonlarına atanmasında, bu unvan için belirlenen öğrenim düzeyinin bir alt öğrenim düzeyinin uygulanmasına da imkan veriyor.


Yönetmelikte yer alan düzenlemelerden bazıları şöyle:


**Şube Müdürü, Müdür, Müdür Yardımcısı, Şef, Teknik Şef, Başuzman, Müşavir, Merkezi Satınalma Uzmanı, Teknik Uzman, Uzman, Merkezi Satınalma Uzman Yardımcısı, Sivil Savunma Uzmanı, Çözümleyici, Muhasebeci, Bilgisayar İşletmeni, Memur, Satış Memuru, Santral Memuru, Veznedar, Sekreter, Pazarlamacı, Hizmetli, Kaloriferci, Aşçı, Bahçıvan kadro ve pozisyonları görevde yükselmeye tabi olacak.


**Mühendis, Mimar, Avukat, Eczacı, Kimyager, Diyetisyen, Öğretmen, Tekniker, Teknisyen, Teknik Ressam, Programcı, Mütercim, Laborant, Hemşire pozisyonları unvan değişikliğine tabi olacak.


**Görevde yükselme sınavına tabi olarak atanacaklarda, DMO Genel Müdürlüğünde en az altı ay çalışmış olmak şartı da aranacak.


**DMO Bilgi İşlem Daire Başkanlığındaki Şube Müdürü kadrosuna atanacaklarda; Müdür Yardımcısı, Merkezi Satınalma Uzmanı, Teknik Uzman, Uzman veya Şef görevinde en az üç yıl bulunmak, en az bir programlama dilini ve işletim sistemini iyi derecede bildiğini belgelemek, görevde yükselme sınavına başvuru süresinin son günü itibariyle son beş yıl içerisinde İngilizce dili için YDS’den en az (D) düzeyinde başarılı olmak veya ÖSYM Başkanlığınca diğer yabancı dil sınavlarında bu puana eşdeğer kabul edilen bir puana sahip olmak şartı da aranacak.


**Şef pozisyonuna atanacaklarda; Muhasebeci Yardımcısı, Şef Yardımcısı, Bilgisayar İşletmeni, Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni, Memur, Satış Memuru, Santral Memuru, Satınalma Memuru, Veznedar, Sekreter, Pazarlamacı, Mütercim, Programcı, Öğretmen, Teknisyen, Teknik Ressam, Laborant görevlerinden birinde bulunmak ve bu görevlerde en az 4 yıllık yüksek öğrenim mezunları için en az dört yıl, 2 veya 3 yıllık yüksek öğrenim mezunları için ise en az altı yıl hizmeti bulunmak şartı da aranacak.


**Uzman pozisyonuna atanacaklarda; Şef Yardımcısı, Muhasebeci Yardımcısı, Bilgisayar İşletmeni, Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni, Memur, Satış Memuru, Santral Memuru, Satınalma Memuru, Veznedar, Sekreter, Pazarlamacı, Mütercim, Programcı, Öğretmen, Teknisyen, Teknik Ressam, Laborant görevlerinden birinde bulunmak ve bu pozisyonlarda toplam en az dört yıl çalışmış olmak şartı da aranacak.


**Çözümleyici pozisyonuna atanacaklarda; görevde yükselme sınavına başvuru süresinin son günü itibariyle, son beş yıl içerisinde İngilizce dili için YDS’den en az (E) düzeyinde başarılı olmak, ÖSYM Başkanlığınca diğer yabancı dil sınavlarında bu puana eşdeğer kabul edilen bir puana sahip olmak şartı da aranacak.


**Programcı pozisyonuna atanacaklarda; en az iki yıllık yüksekokulların bilgisayar programcılığı bölümünden mezun olmak veya dört yıl süreli yükseköğretim mezunu olup, Milli Eğitim Bakanlığından onaylı programcı sertifikasına sahip olmak, unvan değişikliği sınavına başvuru süresinin son günü itibariyle son beş yıl içerisinde İngilizce dili için YDS’den en az (E) düzeyinde başarılı olmak veya ÖSYM Başkanlığınca diğer yabancı dil sınavlarında bu puana eşdeğer kabul edilen bir puana sahip olmak şartları da aranacak.


**Öğretmen pozisyonuna atanacaklarda; fakülte veya yüksekokulların, Okul Öncesi Öğretmenliği, Ana Okulu Öğretmenliği, Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Eğitimi Öğretmenliği, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği veya Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü mezunu olmak ve Pedagojik Formasyon Programını başarı ile tamamladığını belgelemek gerekecek.


**Bilgisayar İşletmeni pozisyonuna atanacaklarda, en az lise veya dengi okul mezunu olmak şartı da aranacak. Ancak, 18/4/1999 tarihinde DMO’da çalışanlardan, ilköğretim (ortaokul) mezunu olanlar da Bilgisayar İşletmeni pozisyonuna atanabilecek.


Yönetmelik metni için tıklayınız


 


Kaynak:  "memurunyeri.com"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim