Öğretmen Diyarı

İlk 100’den aday çekenler arasında en yüksek pay Boğaziçi’nin!
Hukuk ve tıp programları olmamasına rağmen ilk 100’den aday çeken üniversiteler arasında en yüksek pay Boğaziçi'nin. İlk 100'den 49 adayın tercihi oldu.

İşte, 2015 Üniversite Tercih Döneminde ilk 100’e giren adayların tercih analizlerinin yer aldığı araştırma raporundan dikkat çeken detaylar… 

İlk 100’e giren adayların tercihlerinde Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, İ.D. Bilkent Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi öne çıkıyor.

Parlakbirgelecek.com 2015 yerleştirme döneminde ilk 100’e giren adayların yerleştiği üniversite ve bölümleri inceledi. Hazırlanan raporda, ilk 100’e girmeyi başaran adayların tercih ettikleri üniversiteler, bölümler ve programlar hakkında detaylı analizler bulunuyor.

Çalışmadaki verilerin ÖSYM’den alındığı analizde öne çıkan noktalar şöyle: 

- 2015 ÖSYS sonuçlarına göre, 18 puan türünden herhangi birine göre ilk 100’e girmeyi başaran toplam 187 aday bulunuyor. Bu adaylar 21 üniversitede, 19 ana dalda (bölümde) toplam 44 farklı programı tercih etmiş.

- İlk 100’e giren adayların tercihlerinde Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, İ.D. Bilkent Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi öne çıkıyor. İlk 100’e giren adayların yarısından fazlasının tercihi bu 5 üniversite olmuş.

- Adayların tercihlerinde öne çıkan bölümler ise Hukuk, Tıp ve Elektrik-Elektronik’tir. ilk 100’de olan adayların %75’i bu bölümleri tercih etmiş.

PUAN TÜRLERİNE GÖRE:

İlk 100’e giren adaylar 11 farklı puan türündeki programlara yerleşmiştir. YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-5, YGS-6, DİL-2 ve DİL-3 puan türlerinde bulunan hiçbir program ilk 100 içerisinden öğrenci alamamıştır.

Adayların tercih ettikleri bölümlere göre MF-3 (Tıp), MF-4 (Elektrik-Elektronik) ve
TM-3 (Hukuk) program türleri ilk 100’e giren adayların en çok tercih ettiği puan
türüdür. Yerleştikleri puan türüne göre 5’ten fazla adayın tercih ettiği diğer tek puan
türü ise TM-1’dir.

İLK 100′DEKİ BİR ADAY YGS PROGRAMINA YERLEŞMİŞ

Dikkat çeken bir başka nokta ise, ilk 100’den bir adayın bir YGS programına yerleşmiş
olması. Bu aday Marmara Üniversitesi İlahiyat programına yerleşmiş.

ÜNİVERSİTELER

Türkiye’de bulunan ve 2015 yılında lisans programlarına öğrenci almış 176 üniversiteden sadece 21 tanesine ilk 100’e girmiş adaylar yerleşmiştir. Bu üniversitelerin 9’u devlet, 12’si ise vakıf üniversitesidir. Devlet üniversitelerine ilk 100’den 114, vakıf üniversitelerine ise 73 öğrenci yerleşmiş.

İlk 100’den aday çeken üniversiteler arasında en yüksek paya Boğaziçi Üniversitesi sahip. Boğaziçi Üniversitesi’nin hukuk ve tıp programları olmamasına ra ğmen ilk 100 içerisinden 49 adayın tercihi olması dikkat çekici. Ilk 100’e girmiş adaylar arasından 10 ve üzeri öğrencinin yerleştiği üniversite sayısı 6. Bu üniversitelerden 4’ü devlet (Boğaziçi, Galatasaray, Hacettepe, İstanbul), 2’si vakıf üniversitesi (Koç Üniversitesi ve İ.D. Bilkent Üniversitesi).

Vakıf üniversitelerine ilk 100 içerisinden yerleşen adayların tümü tam burslu programlara yerleşmiş. Vakıf üniversitelerinin ilk 100’deki payında ÖSYM burslarının yanı sıra başarılı öğrencilere verdikleri ekstra avantajlar olabileceği de unutulmamalıdır. Kıbrıs ve yurt dışı üniversiteleri bu sayıya dahil değil.

İlk 100’den adayların yerleştiği üniversiteler listesinde köklü ve başarılı devlet üniversiteleri
arasında olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin payının düşüklüğü ve İstanbul
Teknik Üniversitesi’nin bulunmayışı dikkati çeken bir diğer nokta. Yalnız,
bu üniversitelerde hukuk veya tıp bölümlerinin bulunmadığı da göz önünde bulundurulmalıdır.

BÖLÜMLER

İlk 100’e giren adaylar, toplam 19 bölüme yerleşmiş. Bu 19 bölümden 3 tanesi 30 ve üstü adayın tercihi olmasıyla öne çıkıyor. Bu üç bölümden sonra en yüksek sayıda ögrenci alan bölümler olan Bilgisayar Mühendisliği ve İktisat ise 7’şer öğrenci almış.

Bölümlere yerleşen öğrencilerin yerleştiği üniversite türleri incelendiğinde, Tıp, Hukuk ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümlerinde devlet ve vakıf üniversitelerine yerleşen ö ğrenci sayılarının birbirlerine yakın olduğu, diğer bölümlerde ise devlet ya da vakıf üniversitelerinden birinin öne çıktığı görülmekte.

Mühendislik bölümlerine bakıldığında ilk 100’de sadece Elektrik-Elektronik, Bilgisayar
ve Endüstri Mühendisliği programları yer alıyor. Özellikle Makine ve
İnşaat mühendisliklerinin ilk 100 içerisinde yer almıyor olması dikkat çekiyor.

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİNE YERLEŞENLERİN TERCİHİ BOĞAZİÇİ

Dikkati çeken bir diğer nokta ise ilk 100’deki adaylardan Endüstri Mühendisliği’ne
yerleşenlerin Boğaziçi Üniversitesi’ni tercih etmiş olması.

Hukuk dışındaki TM puan türü programlarında popüler programlar arasında dengeli
bir dağılım görülmekte. TS programları arasında ise sadece Tarih, Radyo Televizyon-Sinema ve Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümleri bulunuyor. Tarih bölümüne ilk 100’den sadece Boğaziçi Üniversitesi öğrenci almışken Radyo-Televizyon Sinema’ya
ise sadece Kadir Has Üniversitesi öğrenci almış.

İşte ilk 100’ün yerleştiği bütün programlar:

 

Kaynak: Sözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim