Öğretmen Diyarı

İlk 100'de 3 Türk üniversite
Toplamda 100 üniversitenin dahil olduğu listeye Türkiye’den üç vakıf üniversitesi girmeyi başardı.

Sıralamada Bilkent Üniversitesi 51-60, Sabancı Üniversitesi 61-70 ve Koç Üniversitesi ise 71-80 sıra bandında yer buldu.

Dünyanın 50 yaş altı en iyi üniversitesi Singapur’dan Nanyang Teknoloji Üniversitesi olurken, onu Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ikinci, Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü üçüncü sırada takip etti.

ABD ve İngiltere’nin önde gelen üniversitelerinin uzun yıllar önce kurulmuş olması nedeniyle listenin ilk 6’sında Asya üniversitelerinin hakimiyeti dikkat çekti.

QS, 50 yaş altında en iyi üniversiteleri araştırma, öğretim kalitesi, istihdam sağlayabilme ve uluslararası görünüm olarak dört alanda sıraladı.

QS bu liste için, Dünya Üniversiteleri Sıralaması’nın verilerini kaynak olarak kullandı. 8 üniversite ile Avustralya, listede en çok temsil edilen ülke oldu. Onu 7 üniversite ile Almanya ve 5 üniversite ile İspanya ve İngiltere takip etti.

İstihdamda Bilkent

QS, dünya üniversitelerinin istihdam performanslarını değerlendirdiği ‘İstihdam Edilebilirlik 2016’ sıralamasının öncü listesini de yayımladı. Listeye Türkiye’den Bilkent Üniversitesi 151-200 bandından girdi. QS, 700 üniversitenin istihdam görünümünü 44 bin anketi analiz ederek oluşturdu. Kuruluş, üniversiteleri işveren saygınlığı, işveren ortaklıkları, öğretim üyelerinin çıktıları, işverenlerin kampustaki varlığı ve mezunların istihdam oranlarına göre sıraladı. QS, bu öncü liste ile sektör ve yükseköğretim kurumlarından gelen geribildirimler sayesinde daha güvenilir bir sıralama ölçümü oluşturmayı hedefliyor.
 
egitimajansi.com
Anahtar Kelimeler:
ilk türk üniversite

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol