Öğretmen Diyarı

İlçe Milli Eğitimlerin Kurslarla İlgili Yaptıkları Yanlış Uygulamalar İçin Notlar

2015-2016 Eğitim Öğretim Yılının Başlaması ile birlikte bu yıl yeni yayımlanan yönetmelik kuralları çerçevesinde Destekleme ve Yetiştirme kursları açıldı. Fakat uygulamada bazı eksiklikler ve yanlışlıklar özellikle öğretmen, veli ve öğrencileri mağdur etti ve etmeye devam etmektedir.

DYK'da Yapılan Yanlış Uygulamalar

Öncelikle kurslar planlanırken okul müdürlüleri, öğrenci ve veli görüşlerini dikkate almadan kendi belirledikleri derslerden oluşan bir dayatma program ile öğrencilere seçme şansı tanımadı. Oysa yönetmelik okulda okutulan derslerin tümünden kurs açılabilir ve öğrencilere verilen listede de bu şekilde ders çizelgesinde bulunan tüm dersleri göstermek zorunda şeklindedir.

İstediği Ders İçin Kurs İsteği Yapamayan Öğrenci Ne Yapabilir?

Okul müdürlükleri, Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderdikleri ders listelerinde tüm dersleri vermemekte sadece kendi belirledikleri dersleri göstermektedirler. MEB öncelikle bu sorun için sistemi önceden planlanmalı ve Milli Eğitim’e gidecek ders listelerini otomatik olarak EBA sistemine işlenmesi sağlamalıdır ki keyfi uygulamaların önükesilebilsin. Bu yapılmadığından öğrencilerin istediği dersler olsa dahi listede olmadığından seçim yapamamakta ve bu seçimin yapılamadığının kimse farkında olamamaktadır. Bu durumu İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerini ve öncesinde okul müdürlüklerine talepte bulunarak dilekçeile başvurmaları gerekmektedir.

Dersi Kurslarda Gösterilmeyen Öğretmen Ne Yapabilir?

Ders çizelgesinde dersi eklenmeyen öğretmen öncelikle okuldan kendi dersinin eklenmesini talep edebilir, standart plan yapıldı ise buna karşı çıkabilir ve okul müdürlüğüne dilekçesini sunabilir. Okul müdürlüğü bu isteğini yani yönetmelik hükümlerinin uygulanmasını reddederse sırasıyla İlçe Milli Eğitim ve daha üst kurumlara şikayette bulunabilir. Süreç uzun olacağından kurs açmak isteyen öğrenci okulunda istediği ders olmadığından o kursa başvuramayacak ve o dönem için iş işten geçmiş olacaktır.

Öğretmenler Kaç Saate Kadar Kurslarda Görevlendirme Alabilir?

Ayrıca, diğer önemli bir sorun da öğretmenlere verilebilecek en fazla kurs saatidir. Yönetmelikte 40 saate kadar kurs ve ders toplam alabilir denilmekte ve örneği öğretmen 21 saat okulda dersi varsa 19 saat dekurs alabilmekte şeklinde EBA sitesinin SIKÇA SORULAN SORULAR kısmında özellikle belirtilmektedir.

Buna rağmen Milli Eğitim Müdürlükleri ve Okul Müdürlükleri sadece 10 saat kurs alınabilir şeklinde yanlış bir uygulamadan dolayı bu kursları iptal etmekte ve hem öğrenci hem de öğretmenleri mağdur etmektedir. Tüm Milli Eğitim Müdürlükleri bütünlük içinde değil bilakis farklı uygulamalar yapabilmektedir.

Fakat yapılması ve uyulması gereken YÖNETMELİK ve KILAVUZ hükümleri açık ve net bir şekilde tüm bu hususları belirtmektedir.

EBA SIKÇA SORULAN SORULARI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Destekleme ve Yetiştirme Kurs Kılavuzu İçin Tıklayınız

 

Memurlar ve Memur Adaylarının Yeni Sesi My Memur Haber Sitesi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim