Öğretmen Diyarı

İLÇE MEM'DEN ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK SKANDALI!

Gümüşhane'nin Kürtün ilçesinde geçtiğimiz günlerde akıl almaz bir olay yaşandı. Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı norm açığını kapatmak için Ücretli/Sigortalı öğretmen ilanına İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığı çıkıyor ve ilgili bölgedeki öğretmen açığı geçici olarak kapatılıyor. Ücretli öğretmenlik başvurularının değerlendirilmesi için de belirli kriterler oluyor.

Olay, iddiaya göre geçtiğimiz günlerde Gümüşhane'nin Kürtün ilçesinde yaşandı. Kürtün İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ilçe genelindeki öğretmen açığını doldurmak için ilana çıktı. İlana Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Sınıf öğretmenliği 2014 yılı mezunu 24 yaşındaki Sedat Ö. başvuru yaptı ve kendi köyünde bulunan Çayırçukur İlkokulu'nda görev almak istedi. İlçe Milli Eğitim Müdürü tarafından kendi köyünde çalışamayacağı söylenen Sedat öğretmen müdürün gerekçesini öğrenince şoke oldu.

Edinilen bilgiye göre İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Ak, Sedat öğretmene Gümüşhane/Kürtün Çayırçukur İlkokulu'nda faydalı olamayacağını ve orada Kamu Yönetimi mezunu Ahmet T.(35)'nin görev yapacağını, Köy halkının da Kamu Yönetimi mezunu öğretmenden memnun olduğunu ve kendisinin başka bir okul/kurum'da çalışması gerektiğini söylediği öğrenildi. Sedat öğretmen duruma itiraz ettiyse de müdür tarafından reddedildi.

Sedat öğretmen bu bilgini doğru olmadığını, köy halkının kendisinin öğretmenlik yapmasını istediğini, Sınıf öğretmenliği lisans programını tamamladığını, 2015 KPSS ve ÖABT'ye katıldığını, KPSS P10 puan türünde 79, KPSS P121 puan türünde 69 puan aldığını, bahse konu Çayırçukur İlkokulunda ücretli öğretmen olarak kendisinin görev yapması gerektiğini ve İlçe Milli Eğitim Müdürü'nün görevlendirmesinin hukuksuz olduğunu dile getirdi.

Açık ve net; Gümüşhane/Kürtün İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Ak illegal bir görevlendirme yapmaktadır. Ücretli Öğretmenlik başvurularında öncelikli kriterler arasında Eğitim Fakültesi mezunu olmak, branşlara göre KPSS P10 veya KPSS P121 puan türlerinden başvuranlar arasında yüksek puan almış olmak gerekiyor.

İlgili köy okulunda görevlendirilen Ahmet T.(35)'nin Kamu Yönetimi mezunu olmuş olması eğitim ve öğretmenlik ile hiç bir ilgisinin olmadığını gözler önüne sermektedir. Gümüşhane Kürtün İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Ak'ın, yapılan hukuksuz ve etik olmayan bu görevlendirme işlemini acilen iptal etmesi ve işi ehli olan gerçek öğretmene bırakması gerekiyor. Sınıf öğretmeni Sedat öğretmen yapılan bu büyük yanlışın düzeltilmesini bekliyor.

Biz de eğitim ve eğitimcinin değerini bilmeyen, yavrularımızı eğitim ile ilintisiz insanların kucağına bırakan zihniyeti şiddetle kınıyor, yapılan hatanın acilen düzeltilmesini bekliyoruz.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Erkan 2 yıl önce

Günaydın, ancak mı öğreniyorsunuz? Bu ülkede yıllardır ücretli öğretmen görevlendirmesi böyle yapılıyor. Yok puan üstünlüğü yok ihtiyaç olan alan mezunu olmak hepsi hikaye. Tanıdığın varsa Şube Müdürü, Milli Eğitim Müdürü, sözü geçen Okul Müdürü alanına puanına falan bakmazlar. (2009'da bir benzerini yaşamıştım.)