Öğretmen Diyarı

İL maarif başkanları görevden alınıyor..

Geçtiğimiz günlerde sitemizde yayınlamış olduğumuz, Maarif müfettişleri taslağında bazı değişiklikler yapıldı.Maarif Müfettişleri taslağının bazı maddeleri değişirken bazı konularda eklemeler yapılarak, eski adıyla Bakanlık Denetçilerinin bazı konulardaki mağduriyetleri giderilmeye çalışıldı.Taslakta halen düzeltilmesi gereken ve bakanlık denetçilerin haklarındaki özlük haklarında uğraya bilecekleri mağduriyetlerin giderilmesi konusunda, MEB yetkilileri iyi niyetli olarak çalışmalarına devam ediyor. Yeni yönetmelik taslağına eklenen ve değişmesi beklenen konular:

1- Maarif Müfettişlerinin yeni yönetmelik taslağında geçici maddelerden birisi bu yönetmeliğin yayınlanıp yürürlüğe girmesi ile birlikte, tüm  İl Maarif Müfettişleri (İl denetmeni)Başkanının ve başkan yardımcılarının görevleri sonlanmış olacaktır.

Maarif Müfettişlerinin yeni yönetmeliklerinin yürürlüğe girmesi ile birlikte tüm Maarif başkanlarının ve başkan yardımcılarının görevleri sonlandırılmaktadır. Yeni İl Maarif Müfettişleri başkanlarının ataması, Rehberlik ve denetim başkanlığınca belirlenerek, bakanlığa teklif edecek, ve bakanlıkça 3 yıllığına görevlendirme ataması yapılacaktır. Başkan yardımcılarını ise, İl maarif Başkanları teklif edeceklerdir.

2-Bakanlık Denetçileri yeni adıyla, Maarif müfettişleri bir beş yıl daha bulundukları, Ankara, İstanbul,İzmir gibi illerde çalışmaya devam edecektir. Beş yıl sonra belirlenmiş hizmet bölgelerine tayin isteyecekler, Ankara’da çalıştıkları yıllar, birinci  hizmet bölgesinde görev yapmış sayılacaklardır.

İşte, bakanlık denetçilerinin itirazları bu maddeye, bizler Ankara’da sürekli çalışmadık, Türkiye’nin her bölgesinde çalıştık, Ankara’da sürekli çalışmadığımız gibi Bakanlık denetçisi olmadan öncede zorunlu bölgelerde, örneğin Kars’da 9 yıl  yozgat’ta7 yıl çalıştık, bu çalıştığımız hizmet yıllarıda, artan yıllar, hizmet bölgelerinde sayılmıyor, sadece artan yıllar değil çalıştığımız yıllar dikkate alınmayıp bizi 5 yıl sonra doğu bölgelerine (zorunlu hizmet bölgelerine) gitmemizi istiyorlar. Halbuki İl denetmenleri için bu durum geçerli değil onlar yeni yönetmelikteki değil eski yönetmelikteki haklarını dikkate alarak tüm bölgelerdeki hizmetleri ve artık yıllarının toplamı 21 yıl olan her il denetmenleri, her bölgeye tayin isteye bilmekte iken 21 yılını doldurduğu halde bakanlık denetçisi her bölgeye tayin isteme hakkı verilmemektedir. Aynı haklardan , bakanlık denetçilerinin yararlanmamasının haksızlık olacağını düşünmektedirler, MEB  bu konuda henüz çalışmasını bitirmiş değil.

3-Rehberlik ve Denetim Başkanlığında, Başkan yardımcılarının tamamı kaldırılıyor. Başkan yardımcılıkları yerine, 6 adet Daire başkanlığı kuruluyor. Daire başkanlıkları kadrolu olarak atanacak ve diger genel müdürlüklerde olduğu gibi teşkilatlanacaktır.

4-Bakanlık Denetçilerinin geçmişe yönelik hizmet puanları, Türkiye ortalaması (20 Puan) dikkate alınarak hesaplanacak, Maarif müfettişleri yönetmeliği yürürlüğe girmesinin akabinde ise Ankara’da görev yaptıkları her yıl için hizmet puanları  12 olarak hesaplanacaktır.

5-Bakanlık Denetçilerinin üzerlerindeki inceleme ve soruşturma görevleri ise, bu görevlerine devam ederek soruşturmayı tamamlayarak teslim edeceklerdir.sorumlulukları eski denetçi yönetmeliği doğrultusunda görevlerini yürüteceklerdir.

6-Bakanlıkta 100 kadar Maarif müfettişi görevlendirilecektir. Bu Maarif müfettişleri Bakanlık Merkez teşkilatı, il müdürleri ile ilgili soruşturma ve inceleme görevleri yürüteceklerdir.

Yeni maarif müfettişleri yönetmeliğin yayınlanmasının akabinde başta Ankara ve İstanbul,İzmir olmak üzere bir çok İL Maarif Müfettişleri başkanlığına genç ve daha dinamik Maarif Müfettişlerinin atamasının yapılacağı konuşulmaktadır.

 

Kamutv

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim