Öğretmen Diyarı

İl-İlçe Müdürleri ve Şube Müdürlerine ŞOK Geliyor!

Bu değerlendirmeler sonucunda 4 yılını doldurmuş yaklaşık 16 bin okul müdüründen 8 bini müdürlükten alınmıştı. Görevden alınan müdürler...


İl-İlçe-Şube Müdürlerine ŞOK Geliyor


10 Haziran 2014 Salı Günü Yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmelik ile okul İdarecileri için yeni bir dönem başlamıştı.


Müdürlerin Değerlendirilmesi Süreci, YARGI SÜRECİ, Sendikalar, MEB Danıştay Kararına Karşı Attığı Adımlar, Görevden Alınan Müdürlerin "Okul Müdürlerini Dğerlenedirme Komisyonlarına" Tazminat Hazırlığı


Birbirine bağlı başlıklar altında sürecin değerlendirilmesi gerekmektedir.


Müdürlerin Değerlendirilmesi Süreci


Ek-1 değerlendirme formundaki puanlama kısaca özetleyecek olursak, puanlama 100 tam puan üzerinden yapılmakta bu puanlamanın %40’ luk kısmı müdürlerin kendi çalıştığı okuldaki 2 öğretmen, okul aile birliği başkanı ve öğrenci meclis başkanı tarafından verilmektedir.


Değerlendirmeye tabi tutulan müdürlerin kaderini belirleyen %60’lık asıl puanlama ise, ilçe milli eğitim müdürü, insan kaynaklarından sorumlu şube müdürü ve o eğitim kurumundan sorumlu şube müdüründen oluşan komisyonca yapılan puanlamadır.


Tüm bu değerlendirmeler sonucu 100 tam puan üzerinden 75 ve üzeri puan  alan okul müdürlerinin yöneticilik görevleri uzatılmaktadır.


Bu değerlendirmeler sonucunda 4 yılını doldurmuş yaklaşık 16 bin okul müdüründen 8 bini müdürlükten alınmıştı.


Milli Eğitim Bakanlığı boşalan müdürlükler için yeni atamalar yapmıştı.


YARGI SÜRECİ


Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu (İDDK), Türk Eğitim Sen tarafından açılan davada, eğitim kurumlarına yönetici atamasını düzenleyen yönetmeliğin 3. maddesinin yürürlüğünü durdurulmuştu.


Danıştay okul yöneticilerinin görevden alınması ve yerlerine mülakatla atama yapılmasına ilişkin düzenlemede "hiçbir ölçüt ve duyuruya yer verilmeden" yapıldığına karar vererek, hükmün yürütmesinin durdurulmasına karar vermişti.


Ayrıca görevden alınan birçok okul idarecisi, görevine dönmek için dava açtı, bu davalar devam etmektedir. Bu nedenden dolayı 1000 ile 3000 TL arasında değişen masrafları oldu.


Sendikalar


Sendikalardan Eğitimsen ve Türk Eğitimsen yargı kararları gereği müdür yardımcılığı atamalarının tamamının iptal edildiği yönünde beyanlara bulunmakta ve görevi süresi biten idarecilerin görevlerinden ayrılmaması gerektiğini bildirmektedirler. Görevden alınan okul yöneticilerinin, eski görevlerinin iadelerinin yapılmasını istemektedirler.


MEB Danıştay Kararına Karşı Attığı Adımlar


Kararın ardından Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünden illere talimat gelmiştir.


Talimata göre yargı kararının gereği olarak; bitecek olan 2015 Okul Müdürlerinin görev süresinin uzatılmasına ilişkin değerlendirme sürecinde;


İlçe Müdürü, İnsan Kaynaklarından Sorumlu Şube Müdürü ve Eğitim Kurumundan Sorumlu Şube Müdürü değerlendirilecek okul müdürü ile en az 6 ay çalışmamışsa bu kişilerin değerlendirme puanlarının hesaba katılmaması emredilmişti.


MEB ayrıca Müdür yardımcısı ve Müdür başyardımcısı görevlendirmelerinin yönetmelikte düzenleme yapılıncaya kadar askıya alınmasını bildirilmişti. Görevlendirmelerin 6 aylık süreyle şuan yapılabileceği ortaya çıkmıştı.


14/06/2015 tarihli Sabah Gazetesi haberine göre MEB Hukuk müşavirliğinin çalışmasında Danıştay kararının "atamanın yürütmesinin durdurulması" değil "Hükmün durdurulması kararı" olduğu için kararın, 4 yıllık görev süresini bitiren müdürlerin görevden alınmasını hiçbir şekilde etkilemeyeceği belirtildi.


Görevden Alınan Müdürlerin Tazminat Hazırlığı


Görevden alınan, görev süresi biten ya da değerlendirmelerde başarısız olan birçok okul yöneticisiyle yapılan görüşmelerde, şuan için açılan davaların 1. Aşama olduğu bu davalar sonuçlanınca,


2. aşamanın TAZMİNAT DAVALARI OLDUĞU BİLDİRİLDİ.


Bu durumda en büyük problemi okul müdürleri değerlendirme komisyonlarında görevli MEB il-ilçe müdür-şube müdürleri yaşayabilir.


Tazminat davaları ile ilgili MEB in önlem alması gerektiği ya da böyle bir durumda ne yapılacağı “komisyonda görevli görevlileri” rahatlatması gerekmektedir.


Ayrıca geçtiğimiz günlerde yapılan okul müdürleri değerlendirmeleri sonucunda bunun izlerini görmemek mümkün değildir. Birçok ilçede bütün okul müdürleri değerlendirmede başarılı olmuştur. Hükümet kurulmaması belirsizliği ve özelikle tazminat davaları korkusu bu durumu tetiklemektedir.


Tazminat ile ilgili alınacak bir örnek karar okul müdürleri değerlendirmelerinde bulunmuş bütün şube müdürlerinin çok büyük zora sokacaktır.


MEB in Ak Parti dışında bir partiye verilmesi durumunda “şube müdürlerinin” durumu daha da soru işareti halini alacaktır. Sürecin daha hızlı işlenmesi sağlanacaktır.


MEB yönetici görevlendirme işlemlerini daha kapsayıcı ve pratik bir şekilde çözmelidir. Çünkü Yargı Kararlarının özellikle koalisyonla birlikte bu konuda ard arda gelebileceği öngörülmektedir.


Aldığımız bilgiler doğrultusunda uyarılarımızı şimdiden yapmanın kamu yararı açısından faydalı olduğu kanaatindeyiz.


T-KAYDAN


Kaynak: www.kamuevi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim