Öğretmen Diyarı

İL İÇİNE NEDEN İLÇE EMRİ YOK ?

MEB bu sene özür grubu atamalarında çok güzel bir uygulamaya gitti ama uygulamayı eksik sonuçlandırdı. Bakanlık özür grubu atamalarında geçen sene düştüğü hataya düşmedi ve eşlerin özürlerinin bulunduğu ilçelere atama yaptı. Geçen sene Ankara nın Sincan ilçesinde özrü olanı Bala ilçesine (90 km) Etimesğut ta özrü olanı Kalecik ilçesine (90 km) atamış ve özürlerine başka özürler eklemişti. Bu sene kimin özrü hangi ilçede ise boş kontenjan olup olmamasına bakılmaksızın puanı yetmese bile ilçe emrine atayarak öğretmenleri sevindirdi.

Bakanlık aynı güzelliği aynı hoş görüyü aynı esnekliği il içi özür grubu başvurularını yapan öğretmenlere göstermedi !! Ankara nın Kalecik, Elmadağ, Bala ilçelerinde çalışan Sincan da Etimesğut ta,Yenimahalle de oturan günlük 180 km gidip gelen bir öğretmen eşinin yanına tayin istedi ama puan yetersizliğinden tayini çıkmadı. Bakanlık nasip değilmiş ! bir sonraki özür grubu tayinlerini bekleyin dedi ! ama il dışından Sincan da yada başka ilçelerde özrü olan 20-30-40 puanlı öğretmenlere İLÇE EMRİ hakkı tanıdı.Ne olurdu il içinde de ilçe emri uygulamasına gidilse ne kaybederdi bakanlık?

 

İl içi eş özründen atanamayan öğretmenler var ki onların durumu içler acısı bizim de il dışı özür gruplarından bir farkımız yok diye feryat ediyorlar ve  kısa bir iller arası mesafe ile Ankara da ki ilçelerin arasını karşılaştırarak durumlarını yorumluyorlar:

Hocam ben il içi özür grubu mağduruyum Ankara nın bir ilçesinde görev yapıyorum, eşim başka bir ilçesinde eşimle aramız 142 km ve geliş gidiş imkanımız yok aslında var ama 2 saat 15 dak falan sürüyor dolayısı ile bende il dışındaki arkadaşlar gibi çalıştığım ilçede kalıp hafta sonları ailemin yanına geliyorum.

 İl dışı özür grubundan bekleyen arkadaşlar eşimin çalıştığı İl e geleyim de neresi olursa olsun diyorlardı Bakanlığımız onların yüzüne güldü ama bizleri unuttu.

  

Bende öğretmen arkadaşımızın mesajından sonra biraz araştırdım gerçekten çok  haklı olduğunu gördüm. Sizlerle bazı ilçelerin uzaklıklarını paylaşayım belki zihinlerde ....

Evren ilçesi Ankara iline bağlıdır.Ankara Evren arası 177 Km' dir.

Nallıhan ilçesi Ankara iline bağlıdır.Ankara Nallıhan arası 158 Km' dir

Şereflikoçhisar ilçesi Ankara iline bağlıdır.Ankara Şereflikoçhisar arası 147 Km' dir

Beypazarı  ilçesi Ankara iline bağlıdır.Ankara Beypazarı arası 99 Km' dir

Haymana  ilçesi Ankara iline bağlıdır.Ankara Haymana arası 75 Km'  dir

Birde bu km lerin dönüşü var ki özür grubundan tayin isteyemeseniz bile özürlü hale gelmemeniz içten bile değil.

Bunlara bakınırken birde Ankara ya komşu illerin uzaklıklarına bakayım dedim sonuç ha il dışından özür grubu beklemişsiniz ha Ankara nın ilçelerine gidiş geliş yapmışsınız

Ankara ili ile Kırıkkale ili arası 95 Km' dir

Ankara ili ile Çankırı ili arası 131 Km' dir

Ankara ili ile Bolu ili arası 182 Km' dir

Bu durumda olan bir çok il var ilçeleri ile arasında 100 lerce km olan Konya, Sivas, Antalya vs.

Allah İl içi Özür grubu mağdurlarına yardım etsin...

 

İl dışı özür grubu atamaları ile İlçe emrine atanan öğretmenlerimize de hayırlı olsun. Onları da okulsuz bir dönem bekliyor gibi görünüyor. Okulunda raporlu olan, İzne ayrılan öğretmenlerden boşalacak yerlere görevlendirilecekler ve ilk özür grubu tayin döneminde yada norm fazlası öğretmen atama duyurularında tercih yaparak kadroları ile yeni okullarına geçebileceklerdir.

 

 

Memiş KILIÇ

www.personelmeb.net
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim