Öğretmen Diyarı

İl İÇİ- İL DIŞI - ÖZÜR GRUBU ATAMALARI TAKVİMİ BU HAFTA YAYIMLAMALIDIR

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmenlerin atama ve yer değiştirme iş ve işlemlerini gerçekleştirirken tabi oldukları yeni atama ve yer değiştirme yönetmeliğini 17 Nisan 2015 tarihinde yayımlamıştır. Bu yeni yönetmelikle birlikte stajyer öğretmenler, rotasyon, eş durumu, dershane öğretmenleri ile ilgili birçok düzenleme yer almıştır.  

Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl eylül ayına kadar il içi atama, il dışı atama, rotasyon, dershane öğretmenlerinin ataması, eş durumu atamaları ve ilk atama olmak üzere 6 atama yapacaktır.

Bu 4 aylık zaman dilimi içerisinde bu atamaların gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda MEB bir an önce atama ve yer değiştirme takvimini yayımlayıp paydaşlarına sunmalıdır.   Her yıl yapılan bu atamalara bakıldığında en çok iki atamanın konuşulduğu ve tartışıldığı görülmektedir. Bu atamalardan biri eş durumu diğeri ise il dışı atamalarıdır. Bu yıl yeni yayımlanan yönetmelikle eşi özelde çalışan öğretmenler için 3 yıl kesintisiz sigorta şartı getirilmiştir.

Bu bağlamda bu yıl yapılacak eş durumu atama başvuru sayısının geçen yıllara nispeten az olacağını düşünmekteyiz.

Bu durumda eş durumu için ihtiyaç olmasına rağmen açılmayan, ağustosta yapılacak eş durumu atamaları için saklanan normların bu yıl il dışı atamaları için açılması yerinde olacaktır.   Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı, 2010 yılında yaptığı gibi il içi-il dışı tercihlerini birlikte açabilir, bu durumda doğuda çakılı kalan birçok öğretmene yer değiştirme imkânı sunabilir.

Bu iki atamanının aynı zamanda yapılması atama takvimi zincirini en azından birazda olsa rahatlatacaktır. Her yıl yaşanan polemiklerin ve mağduriyetlerin bu yılda yaşanmaması dileğiyle…  

Metin GÖKTÜRK

mebmedya.com

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol