Öğretmen Diyarı

İl dışı yer değiştiren öğretmenlere acil duyuru (eş durumu)

"İl Dışına Atanan Öğretmen Ne Zaman Göreve Başlayacak" Haberimizden sonra bakanlıkça yapılan değerlendirmeye göre yazımızda belirttiğimiz il dışı yer değiştirmelerde;

"Eşlerden ikisi de tayin istediği halde birinin tayinin çıkması halinde tayini çıkan iptal edememekte tayini çıkmayan eş özür grubunda eşinin yanına gidebilmektedir. Bu madde çok tartışıldı ve bu uygulamaya şahsen katılmasam da uygulamanın böyle olduğunu belirtmek isterim."

İfademizle ilgili olarak bakanlık düzeltme yoluna gitmiş ve tayini çıkan öğretmenin (eşlerden birinin tayininin çıkmamasına bağlı olarak) atamasını iptal edebilmesine karar verilmiştir. Bu uygulama geçmişte çokça davaya ve mağduriyete sebebiyet vermişti. Bakanlığın yaptığı uygulama yerinde olmuştur. Aynı uygulamanın eşlerin farklı illere atanması durumuna da uygulanması uygun olacaktır.

MEB’i bu kararından dolayı tebrik ediyoruz…

Saygılarımla…

Maksut BALMUK

Eğitim Yöneticisi

İşte MEB’den İllere yapılan açıklama:

Her ikisi de öğretmen olan eşlerden iller arası yer değiştirmede birisi atanıp, diğeri atanamayanlardan ataması yapılan öğretmenin isteği doğrultusunda ilişiği kesilmeyebilir. Bu öğretmen, eşinin özür durumunda yer değiştirmesi yapılamaması durumunda atamasının iptalini talep edebilecektir.

ÖĞRETMEN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME GRUP BAŞKANLIĞI

 \"Memurlar.Net

www.memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
mehmet 2 yıl önce

Eşi öğretmen olmayan başka kurumda çalışanların ne suçu var.TERÖRİSTLERİN BİLE AFFEDİLDİĞİ BU DEVİRDE ÖĞRETMENE BU ZORLAMA NEDEN. İLDIŞI ATAMALAR İSTEĞE BAĞLI OLDUĞU İÇİN İSTEĞE GÖRE İPTAL EDİLEBİLMELİ.ZATEN 5 GÜNLÜK SÜREDE YETERİ KADAR HANGİ OKUL ARAŞTIRILABİLİR.ÖZELLİKLE EŞ DURUMUNA BİR YIL CEZA VERMENİN ANLAMI NEDİR.BİR YIL SONRA TEKRAR GELMEYECEK Mİ? git gel hem öğretmene hem devlete zarar değil mi? LÜTFEN ÜST MERCİLERE İLETİNİZ.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim