Öğretmen Diyarı

İKİNCİ İL DIŞI YER DEĞİŞTİRME YAPILMAZ. ÇÜNKÜ!
 Son günlerde illerarası tayinle istediği yere gidemeyen öğretmenlerin ikinci ildışı talepleri başladı.İkinci ildışı ilk ve son olarak 2014 yılında yapıldı ve 2015 yılın da ne kadar çaba gösterildiyse de yapılmadı. Milli Eğitim bakanlığı 2015 yılında yaptığı açıklamada ikinci ildışı yer değiştirmeyi yaparsak bu talepler her yıl tekrar edecek ve diğer atama sayılarını da iki sefere çıkarmak zorunda kalırız dedi. Ve bundan sonra ildışının iki sefer değilde her yıl tek sefer yapılacağını söyledi.

İkinci ildışı yapılmayacak bunun nedeni norm açığının olmaması değildir heryıl 10 a yakın yerdeğiştirme ve atama işlemi yapan Milli Eğitim Bakanlığının bu sayınının 20 ye çıkmasından çekinmesidir. İkinci il dışı yapılsın arkadan ikinci iliçi talepleri başlayacak ; ikinci iliçi yapılsın ardından başka bir yerdeğiştirmenin ikinci talebi gelecek. Sizler şimdi diyeceksiniz Milli Eğitim Bakanlığı yapsın her yıl 20 yer değiştirmeyi Milli Eğitim Bakanlığı eğitim öğretim olumsuz etkilenmesin diye atama yer değiştirme işlemlerinin çoğunluğunu yaz mevsimindeki 3 aya sığdırmaya çalışmaktadır her atama ve yer değiştirmenin yaklaşık 15-20 gün sürdüğünü düşünürsek bütün atama yer değiştirmelerin heryıl iki sefer yapılması imkansızdır.
Sizlerin dert yakındığı diğer bir durum da bütün normların iller arası tayine açılmaması. Milli Eğitim Bakanlığı özellikle bütün normları açmadı çünkü mahrumiyet bölgesi olarak adlandırılan okullar boşalacaktı işte sözleşmeli öğretmenlik bu yüzden geldi oradaki öğretmeni 5 yıl boyunca tutmak için. Büyük ihtimalle önümüzdeki yaz illerarası tayine bütün normları açacaktır çünkü şubat ayında yapılacak 30 bin atama ile mahrumiyet bölgesi olarak anılan okullar sözleşmeli öğretmenlerle doldurulacaktır.
Sözleşmeli öğretmenlik bu yüzden geldi doğu da ve batı da mahrumiyet bölgesi olarak adlandırılan yerlere sözleşmeli öğretmen atanınca oradaki açıklar kapanacak. Sözleşmeli öğretmenlerin özür grubu dahil 5 yıl tayin hakkı olmayacağı için Milli Eğitim Bakanlığının buralarda kimler çalışacak derdi olmayacak bu nedenle Sadece biraz daha sabredin önümüzdeki yıl çoğunuzun tayini çıkacaktır. Biraz daha sabır....
Sonuç olarak ikinci ildışı yer değiştirme bir daha yapılmayacaktır. İkinci ildışı talebinde bulunan öğretmenler sadece yaz tatillerini boşa heba etmiş olurlar. İkinci ildışı bekleyen öğretmenlere tavsiyemiz umutsuz bir talebin peşini bırakmalarıdır bu sadece sizi yorar başka da bir işe yaramaz.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim